To samo hasło powodem naruszenia bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach

Pracodawcy i pracownicy w USA nie poświęcają większej uwagi na temat stosowania haseł w firmie co sprawia, że nieprawidłowe działania w tej kwestii mogą prowadzić do znaczących naruszeń bezpieczeństwa w firmie.

Jak się okazuje, około 73% pracowników stosuje te same hasła w różnych usługach, z czego 33% korzysta z mniej niż pięciu różnych haseł dostępu (do kont w około 25 – 50 serwisów).

Nie tylko pracownicy nie dbają o bezpieczeństwo

71% osób w wieku 55 – 64 lat nie przywiązują szczególnej uwagi kwestii bezpieczeństwa systemów informatycznych w pracy, ale również 47,1% osób w wieku 25 – 37 lat ma podobne zdanie w tej kwestii.

Okazuje się również, że pracodawcy mają podobny pogląd w kwestii bezpieczeństwa systemów w swojej firmie, jak ich pracownicy. Około 66% z nich używa tego samego hasła logowania do różnych systemów, a 61% pracodawców nie przywiązuję zbyt dużo uwagi kwestiom bezpieczeństwa.

„W dalszym ciągu wiele firm opiera się na przestarzałych procesach uwierzytelniania użytkowników. Dodatkowo wielu amerykańskich właścicieli firm uważają za zbędne inwestowanie w bezpieczeństwo sieci firmowej. Na miejscu będzie przytoczenie historii, w której atakujący zdobywając dane logowania jednego z pracowników firmy do jego konta na Twitterze lub Amazonie, uzyskał dostęp do systemów firmowych, w których pracowała ofiara” – podaje Fraser Thomas, prezes firmy Swivel Secure zajmującej się rozwiązaniami bezpieczeństwa sieci.

Jak podkreśla Fraser Thomas: „Właściciele firm muszą wziąć odpowiedzialność za zabezpieczenia swoich systemów na każdym poziomie”.

* Badania zostały przeprowadzone na grupie 2 500 pracujących Amerykanów przez The Leadership Factor w maju 2014 roku na prośbę firmy Swivel Secure.

źródło: FierceITSecurity Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej