Środowiska wirtualne niosą ze sobą zagrożenia

W ciągu ostatnich kilku lat koncepcja wirtualizacji stała się bardzo popularna. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Symanteca pokazuje, że branża IT będzie zmagać się z nowymi wektorami zagrożeń jakie niesie ze sobą wirtualizacja.

W raporcie opisano m.in jak jak zachowuje się malware w środowisku wirtualnym. Jednym z przykładów ukierunkowanego złośliwego oprogramowania w maszyny wirtualne jest W32.Crisis - robak na systemy Windows i Mac OS, który nie wykorzystuje żadnych luk w oprogramowaniu Hypervisor, lecz rozprzestrzenia się za pośrednictwem dysków wymiennych, urządzeń z systemem Windows Mobile i obrazów VMware, które tworzą swoje pliki są na dysku hosta. 

Często w systemach do dynamicznej analizy kodu złośliwego oprogramowania wykorzystuje się maszyny wirtualne. W niektórych przypadkach ukierunkowane malware wykrywa wirtualizację i nie wykorzystuje swojego całego spektrum możliwości. Firma Symantec przygotowała garsć porad, które powinny być brane pod uwagę podczas zabezpieczeń tych środowisk: 

  • Serwer hosta musi być dobrze chroniony, ponieważ zapewnia dostęp do wielu maszyn wirtualnych. Poza tym, ciągła aktualizacja i instalacja poprawek może ochronić przed atakami serwery wirtualne. Administratorzy powinni dostosować politykę bezpieczeństwa uwzględniając wirtualizację i wdrażając whitelisting, aby umożliwić działanie aplikacjom tylko zaufanym. 
  • Serwer hosta, jak również inne maszyny wirtualne muszą być chronione przed złośliwym oprogramowaniem. Aby to osiągnąć, zaawansowana ochrona musi wykraczać poza tradycyjne statyczne skanery antywirusowe. 
  • Administratorzy powinni stosować odpowiedni poziomy dostępu do maszyny wirtualnej, ​​tylko wykwalifikowani użytkownicy powinni wykonywać zmiany. Dostęp do kluczowych serwerów powinien inicjować proces dwuskładnikowego uwierzytelniania z silnymi hasłami. Powinno rejestrować się nieudane logowania. 
  • Administratorzy powinni dla IPSu i IDSu zapewnić dostęp do ruchu w sieci wirtualnej.
  • Obrazów maszyn wirtualnych muszą być zawarte w klastrze i ciągle aktualizowane. 

Więcej porad: Pełny raportZapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej