Test Kaspersky Internet Security 2016

Kaspersky Internet Security
Producent: Kaspersky Lab
Nazwa: Kaspersky Internet Security

Cena SRP: 159 zł / 2PC

Konkluzje

Nowa wersja antywirusa Kaspersky Internet Security 2016 to także nowe możliwości ochrony oraz zwiększona wydajność. Osoby, które do tej pory narzekały na duży apetyt antywirusa na RAM i CPU mogą bez wahania zainstalować tą aplikację bezpieczeństwa nawet na słabszych komputerach.

Ocena redakcji

5

Kaspersky Lab wprowadził na polski rynek nowe produkty z linii 2016, m.in. testowany poniżej Kaspersky Internet Security 2016. Oprócz poprawionego interfejsu graficznego, jednego dodatku do przeglądarki zamiast kilku oddzielnych o nazwie Kaspersky Protection oraz ulepszonej funkcjonalności modułu anty-phishingowego, producent dodał do swojej aplikacji całkiem nową funkcjonalność o nazwie Surfowanie incognito, która podczas przeglądania stron internetowych blokuje żądania ciasteczek z serwisów Disqus, Facebook, Google Plus i innych sieci społecznościowych, które zbierają informacje o użytkowniku w celu dostosowywania dedykowanych reklam. 

Nowa funkcja pomaga zachować anonimowość w sieci. 

Drugą całkiem nową funkcjonalnością jest „kontrola zmian w systemie”. Użytkownicy systemów Windows o niezbyt rozległej wiedzy na temat aplikacji PUA powinni być wdzięczni producentowi za zintegrowanie z antywirusem modułu, który po wykryciu próby zmodyfikowania przeglądarki, np. zainstalowania paska narzędziowego lub innego elementu systemu, wyświetli komunikat z pytaniem, czy zezwolić na dalsze działania instalowanego dodatku. Moduł ten domyślnie jest wyłączony, należy go aktywować w ustawieniach zaawansowanych aplikacji.

Nowy moduł to ułatwienie dla mniej technicznych osób.

W programach z linii Kaspersky 2016, oprócz wyżej wspomnianych nowości nic nowego nie znajdziemy, dlatego też zainteresowanych szerszym spojrzeniem na aplikację Kaspersky Internet Security zapraszamy do zapoznania się z artykułem ubiegłorocznym, a przy okazji do porównania wyników ochrony oraz wydajności: Kaspersky Internet Security 2015 - multi-device to oprogramowanie, któremu warto powierzyć swoje e-bezpieczeństwo

Test Kaspersky Internet Security 2016

Aby sprawdzić ochronę w czasie rzeczywistym rozwiązania Kaspersky Internet Security 2016, zainstalowaliśmy program na maszynie wirtualnej Windows 10 Enterprise x64 o parametrach: 2GB RAM DDR3, AMD FX-6300 z przydzielonymi dwoma rdzeniami.

W systemie zainstalowano także przeglądarkę Google Chrome i podstawowe programy, takie jak przeglądarkę plików graficznych, Foxit Reader oraz kilka innych aplikacji.

Program antywirusowy przed testem został zainstalowany na ustawieniach domyślnych oraz przez cały okres badania miał dostęp do internetu.

Test podzielono na trzy fazy:

1. Pierwszy etap zakładał zablokowanie szkodliwego oprogramowania już w przeglądarce Chrome (w której wyłączono blokadę przed malware i phishingiem).

Sekwencyjnie uruchamiano 40 złośliwych stron www, które zawierały różnego typu szkodliwe pliki, m.in. trojany, robaki, backdoory. Kaspersky Internet Security 2016 w przeglądarce zablokował już 37 na 40 linków, które prowadziły do szkodliwych plików wykonywalnych EXE.

2. Po zapisaniu na dysk pozostałych 3 szkodliwych plików z fazy pierwszej, rozpoczął się etap drugi, gdzie Kaspersky automatycznie przeskanował nowo zapisane pliki i wykrył trzy pozostałe.

 

3. W trzecim etapie, gdzie złośliwy kod jest uruchamiany, a do ochrony rzucone są wszystkie technologie ochronne (analiza statyczna, dynamiczna, emulowanie kodu, ochrona w chmurze, itp.), Kapersky Internet Security 2016 nie miał już nic do roboty.

Test antyphishingowy

Test ten miał na celu sprawdzić wykrywalność stron typu phishing, a więc takich, które wyłudzają od ofiary dane dostępowe do banków, numery kart płatniczych oraz loginy i hasła do różnych witryn.Warto mieć na uwadze, że strony wykorzystane w teście nie były starsze niż 48 godziny.

Kaspersky Internet Security 2016 wykrył 20/20 stron, które próbowały wyłudzić od testera różne informacje.

Wydajność

Badanie to miało za zadanie sprawdzić dokładne zużycie czasu procesora i pamięci RAM przez procesy antywirusa.

Pomiary odzwierciedlają rzeczywiste wykorzystanie zasobów wyłącznie przez procesy aplikacji antywirusowej, zarówno RAM jak i CPU.

W trybie jałowym, podczas 5-minutowego testu, wyniki za pomocą systemowego monitora wydajności zbierano co jedną sekundę. 

Średnio procesy Kaspersky Internet Security 2016 do działania potrzebowały 0,011% czasu procesora i ~46MB pamięci RAM (wykres w skali 1:1).
Podczas 5-minutowego skanowania (uruchomiono pełne skanowanie) procesy antywirusa średnio zużywały 33,28% czasu procesora i ~157MB RAM (skala wykresu 1:1)

Testowane powyżej oprogramowanie Kaspersky Internet Security 2016, które wchodzi w skład Kaspersky Internet Security – multi-device 2016 możecie kupić już za 159 złotych na dwa urządzenia z systemami:

  • Windows (Kaspersky Internet Security 2016),
  • OS X (Kaspersky Internet Security for Mac),
  • iOS (Kaspersky Safe Browser for iOS),
  • Android (Kaspersky Internet Security for Android)
  • Windows Phone (Kaspersky Safe Browser for iOS).

W zamian, producent oferuje naprawdę solidną ochronę przed wszelkim szkodliwym oprogramowaniem oraz zagrożeniami internetowymi. Co więcej, dzięki nowym funkcjom w aplikacjach Kaspersky z linii 2016, prywatność użytkownika jest niezagrożona, o ile moduł ten zostanie odpowiednio skonfigurowany.

Niemniej jednak ochrona to nie wszystko. Nawet najskuteczniejszy program antywirusowy, który będzie nadmiernie pożerał wolne zasoby komputera, prędzej czy później zostanie odinstalowany. Jak jest w przypadku Kaspersky Internet Security? Całkiem dobrze, jeśli nie bardzo dobrze. Programy opracowane przez Kaspersky Lab już od dłuższego czasu zbierają w niezależnych testach dobre noty za wydajność aplikacji.Komentarze

cośtam wt., 01-12-2015 - 17:46

Cóż tu więcej napisać Rosjanie jak już coś zazwyczaj robią to robią to skutecznie ,Kasper z roku na rok staje się skuteczniejszy jak i lżejszy dla zasobów komputera.

ona wt., 25-10-2016 - 20:18

Znowu musimy wierzyć Państwu na słowo.

Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej