Uwaga na phishingowe wiadomości SMS: „Prosimy natychmiast uregulować platnosc”

Od co najmniej kilku dni klienci różnych operatorów mogą otrzymywać wiadomości SMS z żądaniem uregulowania zadłużenia spowodowanego rzekomym ujemnym stanem środków pieniężnych zgromadzonych na kracie SIM. O próbach wyłudzenia informuje operator Orange, który w ciągu tygodnia dwukrotnie zauważa zwiększoną aktywność oszustów.

Uważajcie na phishingowe wiadomości SMS, które w oryginale wyglądają tak:

Nieregularne zadluzenie w kwocie 4zl spowoduje zablokowanie polaczen wychodzących. Link do platnosci wazny 2h: hxx://otworz.to/0Do9

phishingowe wiadomości SMS

Lub tak:

„… Prosimy natychmiast uregulować platnosc 6zl. Poprzednia transakcja była bledna. www[.]idz[.]do/7z

phishingowe wiadomości SMS 2

Żądanie wpłaty 4,5 lub 6 złotych (w zależności od kampanii) może zawierać różnych nadawców: „INFORMACJA”, „PRZYPOMINAM”, „Rachunek” bądź „ALERT”.

Link w tych wiadomościach prowadzi do strony phishingowej, podszywającej się pod internetowego operatora płatności Dotpay. Kampanie złośliwych wiadomości mają na celu wyłudzenie pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Przestrzegamy Czytelników przed próbami otwierania podejrzanych wiadomości na urządzeniu. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z „niegroźnym” phishingiem, który da się łatwo zidentyfikować po adresie strony internetowej, na której wyląduje ofiara po przekierowaniu ze skróconego linku (hxx://otworz.to/0Do9 lub www[.]idz[.]do/7z). W skrajnych przypadkach, kiedy zamiast phishingu przestępcy będą przekierowywać do pobrania malware, to niewspierane już przez producenta urządzenie może nie posiadać stosownych łatek bezpieczeństwa, aby ochronić smartfon przed szkodliwym oprogramowanie, które uzyska uprawnienia root. Wtedy usunięcie takiego szkodnika bez technicznej wiedzy będzie naprawdę trudne.

Tagi


Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej