Podejrzane pożyczki na Facebooku i w Internecie

4 września, 2018

Czytelnik poinformował nas o możliwym oszustwie, na które natrafił na Facebooku. Przyjrzeliśmy się tym profilom społecznościowym oraz firmie, która na pierwszy rzut oka „udziela prywatnych pożyczek”, bez żadnych formalności. W rzeczywistości znaleźliśmy więcej prób matactwa i ukrywania informacji niż rzetelnie prowadzonej działalności. Oto co udało nam się ustalić.

Firma udzielająca pożyczki

Administratorem podejrzanej strony internetowej dampozyczke.pl oraz profilu na Facebooku facebook.com/pg/25000z jest firma XULOCK (wcześniej AYUR sp. z o.o. w Łodzi przy al. Tadeusza Kościuszki 59/61) spółka z o.o. spółka komandytowa z siedzibą przy ul. Henryka Sienkiewicza 85/87/8 90-057 w Łodzi jako wirtualnym adresem biura firma i wpisanym numerem do KRS 0000678205.

Prezesem firmy XULOCK jest Naramowski Sylwester Mirosław.

Administratorem danych osobowych jest firma kredytowa “MONEY Korneliusz Zagórski” z siedzibą w Elblągu przy ul. Odzieżowej 3/11, 82-300 Elbląg i numerze NIP 5922231549. Firma została wynajęta wyłącznie do przedstawienia użytkownikom ofert pożyczek oraz kredytu za pomocą połączeń telefonicznych i wiadomości e-mail.

Podany przez pożyczkobiorcę numer telefonu przetwarzany jest przez Roberta Paszkowskiego, prowadzącego działalność gospodarczą w Warszawie pod nazwą RPDP o numerze NIP 1182105129. W regulaminie na stronie dampozyczke.pl firma RPDP widnieje jako pośrednik w otrzymaniu płatności od użytkowników serwisu… prywatne-pozyczki-24.pl. Ów strona jest również powiązana z podejrzaną spółką.

Profile społecznościowe facebook.com/pg/25000z oraz facebook.com/bezbikibaz prawdopodobnie należą do tego samego „przedsiębiorcy”, którego „działalność” znajduje się pod adresami internetowymi dampozyczke.pl oraz pozyczki-inwestor.pl.

Pożyczka tylko po wysłaniu SMS premium

Kolejna strona internetowa oszusta

Kupione komentarze na facebooku

Wszystkie komentarze na profilach społecznościowych firmy są pozytywne. Nie mamy 100% pewności, ale firma mogła je po prostu kupić np. z tej oferty.

Tylko pozytywne komenatrze. Podejrzane?

Zarówno oferta dla pożyczkobiorców, jak i strony internetowe nie robią pierwszego dobrego wrażenia. Polityka prywatności, szczątkowe informacje dla pożyczkobiorców i w końcu marnej jakości regulaminy. Dobrze, że jakieś są, ale raczej tylko na pokaz. To wszystko zniechęca i powinno być sygnałem ostrzegawczym dla każdego, kto chciałbym skorzystać z podobnych ofert-chwilówek.

Wzięcie pożyczki związane jest z wysłaniem SMS-a, ale tak naprawdę klient otrzymuje kontakt z konsultantem lub przesłanie oferty na adres e-mail:

 • Na stronie dampozyczke.pl wysłanie wiadomości o treści POZYCZKA pod numer 92521 to koszt 25zł netto, czyli 30.75zł z VAT.
 • Na stronie pozyczki-inwestor.pl wymaga się wysłania dwóch wiadomości pod numer 92596, których łączny koszt to 61,50zł z VAT.
 • Na stronie prywatne-pozyczki-24.pl w ogóle nie ma dostępnych formularzy i żadnych innych podstron, poza główną. Widać czarno na białym, że ta witryna albo nie została do kończona, albo służy do zakamuflowania oszustwa.

Firma oferuje pożyczki dla inwestorów i zadłużonych osób z komornikiem do 25000 zł po podpisaniu umowy, którą wysyła na e-mail. To wszystko bez weryfikacji stanu majątkowego i możliwości spłaty kredytu.

Ofiara, czytaj pożyczkobiorca, musi przekazać spółce wszystkie informacje o sobie: dane osobowe, e-mail, numer telefonu, źródło dochodu, wysokość obecnego zadłużenia, a także zaakceptować regulamin. To wszystko bez zaświadczeń, bez formalności. Nic tylko brać pożyczki na fałszywe tożsamości.

Podsumowując, do podejrzanej działalności tej firmy zaliczamy:

 • Pokrętne zawiłości w regulaminach.
 • Konieczność wysłania wiadomości SMS.
 • Miernej jakości strony internetowe.
 • Wysokie prawdopodobieństwo kupienia komentarzy na profile na Facebooku.

Podejrzane profile na Facebooku:

 • facebook.com/pg/25000z
 • facebook.com/bezbikibaz

Domeny internetowe:

 • prywatne-pozyczki-24.pl (zarejestrowana 3 marca 2018 roku i zaparkowana u polskiego operatora),
 • dampozyczke.pl (zarejestrowana 16 lipca 2018 roku),
 • pozyczki-inwestor.pl (zarejestrowana 4 lipca 2018 roku)

Kiedy polskie firmy-oszuści tworzą honeypoty, czyli internetowe pułapki na nieostrożnych ludzi, miejcie się na baczności. Uważajcie na tę i podobne firmy, które próbują wyłudzić pieniądze.

Adrian Ścibor

Adrian Ścibor

W ramach działań związanych z cyberbezpieczeństwem odpowiada w AVLab za przeprowadzanie testów rozwiązań ochronnych przed zagrożeniami. Opracowuje strategie oraz narzędzia, które pomagają w ochronie danych i systemów przed cyberatakami. Współuczestnik międzynarodowej grupy non-profit AMTSO, która zrzesza ekspertów IT.
Adrian Ścibor

Adrian Ścibor

W ramach działań związanych z cyberbezpieczeństwem odpowiada w AVLab za przeprowadzanie testów rozwiązań ochronnych przed zagrożeniami. Opracowuje strategie oraz narzędzia, które pomagają w ochronie danych i systemów przed cyberatakami. Współuczestnik międzynarodowej grupy non-profit AMTSO, która zrzesza ekspertów IT.

PODZIEL SIĘ:

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować!

Średnia ocena: 1 / 5. Liczba głosów: 1

Jak na razie nikt nie podzielił się opinią.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wyrażam zgodę na przesłanie oferty drogą telefoniczną przez IT Partners security sp. z o.o. z siedzibą Katowicach ul.Padereskiego 35 na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wyrażam zgodę na przesłanie oferty drogą mailową przez IT Partners security sp. z o.o. z siedzibą Katowicach ul.Padereskiego 35 na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

[ninja_tables id=”27481″]