O ile uważam, że obecnie kluczowym wskaźnikiem umiejętności w zakresie informatycznym danej osoby jest posiadanie wyższego wykształcenia, to zdecydowanie samodzielne zdobywanie wiedzy jest bardzo istotnym elementem rozwoju. Istnieje wiele sposobów takiej nauki, do których zaliczają się np. książki, profesjonalne kursy, tutoriale w Internecie, jak również wartościowe filmy. Dlatego w tym wpisie przedstawiam szereg kanałów w serwisie YouTube, które z przekonaniem mogę polecić.
Pasja informatyki
Link: https://www.youtube.com/@Pasjainformatyki
Kanał Pasja informatyki istnieje prawie 10 lat. W tym czasie powstało na nim wiele kursów podstaw języków programowania, np. C++, PHP, JavaScript, czy też kursów MySQL (dwóch) oraz HTML. Oprócz tego w ostatnich latach rozwijane są kursy obsługi systemów Linux i Windows Server, jak też pewnych tematów z dziedziny rozwoju osobistego. Jego autorami jest dwóch nauczycieli technikum informatycznego, stąd poruszane tematy są szczególnie popularne w tej grupie odbiorców, natomiast wydaje się, że każdy zainteresowany może poszerzyć swoją wiedzę. Odcinki niestety nie są dodawane często, aczkolwiek ich zawartość za każdym razem jest rozbudowana i zwykle są to dłuższe, obszerne materiały. Dodatkowo niedawno po raz pierwszy na tym kanale odbyły się transmisje na żywo, które stanowiły „powtórkę” z obsługi Linux pod kątem egzaminów zawodowych.
Daniel Rakowiecki
Link: https://www.youtube.com/@DanielRakowiecki
Na tym kanale prezentowane są naprawy różnych urządzeń elektronicznych. Odcinki dodawane są regularnie w każdą niedzielę w godzinach wieczornych. Warto docenić pewną staranność autora, ponieważ dzięki zastosowaniu kilku kamer można dokładniej zapoznać się z procesem napraw. Z informatycznego punktu widzenia najciekawsze materiały obejmują oczywiście wszelkie prace dotyczące, chociażby modyfikacji BIOS. Taka wiedza nie jest szeroko dostępna (zwłaszcza w wersji polskojęzycznej), dlatego ten kanał zasługuje na szczególnie dużą uwagę.
Just Join IT
Link: https://www.youtube.com/@JustJoinIT
Dużą zaletą tego kanału jest luźniejsza (humorystyczna) forma zamieszczanych materiałów. Nie wszystkie z nich dotyczą tematów technicznych sensu stricto, ponieważ justjoin.it to popularny portal z ofertami pracy, więc na kanale pojawią się także treści z dziedziny rekrutacji — absolutnie warte uwagi. Na uwagę zasługują organizowane przez Just Join IT konkursy, jak na przykład Programista 100k czy ITLiada. W wyjątkowo dobrej formule pozwalają na przyswojenie dodatkowej wiedzy. Kilka tygodni temu uruchomiono serię filmów Z Archiwum IT, gdzie dwóch zawodowych programistów omawia popularne szczególnie w przeszłości technologie, przy okazji zarysowując ich tło historyczne.
Joma Tech
Link: https://www.youtube.com/@jomaoppa
Anglojęzyczny kanał, na którym ponownie w luźniejszy sposób prezentowane są aktualne trendy w dziedzinie IT. Niestety od czterech miesięcy nie pojawiła się żadna nowa zawartość, brakuje także regularności dodawanych materiałów, ale zdecydowanie warto zapoznać się z istniejącymi filmami. Wiele z nich stanowi pewnego rodzaju parodię „hermetycznych” elementów codzienności świata IT.
Bulldogjob
Link: https://www.youtube.com/@bulldogjob
Najnowszy kanał ze wszystkich tutaj opisanych, bo został założony w listopadzie 2022 roku. Wiąże się to z małą ilością udostępnionych filmów, które jednak są interesujące i w skondensowany sposób omawiają niektóre „modne” aktualnie tematy.
UW-Team.org
Link: https://www.youtube.com/@uwteamorg
To kanał Jakuba Mrugalskiego, na którym od czasu do czasu zamieszczane są ciekawe tutoriale w postaci krótkich filmów. Poruszane zagadnienia są omawiane na tyle, aby uzyskać solidne podstawy do zdobywania dalszej wiedzy, co jest bardzo mocną zaletą tego kanału.
_________
Lista polecanych kanałów nie jest obszerna, co wynika z faktu, że celem tego wpisu było subiektywne przedstawienie faktycznie „polecanych” twórców, z których materiałami w różnej formule regularnie się zapoznaję. Zachęcam do podzielenia się informacjami o innych interesujących kanałach w komentarzach.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 4 razy