Holenderska policja złamała zabezpieczenia IronChat, komunikatora rzekomo polecanego przez Edwarda Snowdena jako bezpiecznego. Policji udało się złamać szyfrowanie komunikatora IronChat i w czasie rzeczywistym śledziłć rozmowy ponad 100 przestępców. Przechwycono również 258 tys. zaszyfrowanych wiadomości, skonfiskowano broń automatyczną, duże ilości twardych narkotyków (MDMA i kokainy) oraz 90 tys. euro w gotówce. Zajęto również laboratorium, w którym odbywała się produkcja nielegalnych substancji odurzających. Ponadto aresztowano wielu przestępców, a kolejni są poszukiwani.
IronChat to komunikator stworzony przez firmę Blackbox Security, który był dostępny na telefonach IronPhone. Według inżyniera technicznego firmy Bitdefender, telefony te posiadają specjalnie zmodyfikowaną wersję Androida oraz dedykowane szyfrowanie wspierające aplikacje do poufnej komunikacji. Jednak okazało się to niewystarczające. Policja zamknęła witrynę blackbox-security.com, która oferowała telefony, ale też fałszywie przekonywała, że komunikator IronChat był rzekomo rekomendowany przez Edwarda Snowdena. Portal Ars Technica dotarł do informacji, że Snowden nigdy nie słyszał o tej aplikacji i na pewno jej nie polecał.
Przestępcy, którzy korzystali z telefonu mieli za niego płacić 1500 dolarów za sześciomiesięczny abonament za dostęp do aplikacji, które miały im zagwarantować pełną anonimowość. W jaki sposób złamano zabezpieczenia i jakie one były, nie podano, ale podejrzewa się, że słabym punktem był centralny serwer realizujący usługę szyfrowanego chatu, lub że popełniono błąd w implementacji algorytmu szyfrującego.
Policja zdecydowała się zamknąć serwer odpowiedzialny za działanie usługi IronChat i upublicznić wiadomość o przechwyceniu szyfrowanej korespondencji. Powodem była obawa, że przestępcy zaczną siebie nawzajem obwiniać za wyciek informacji, co mogłoby doprowadzić do licznych zabójstw. Zatrzymano również dwóch właścicieli Blackbox Security, których oskarżono o współudział w procederze prania brudnych pieniędzy oraz przynależność do organizacji przestępczej.
Jeżeli szukacie dodatkowej prywatności, to strona https://thatoneprivacysite.net będzie bardzo pomocna.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy