Bankowość mobilna i zakupy online zyskują coraz większą popularność. Zgodnie z najnowszymi raportami 58% Polaków używa smartfonów, a 21% z nich korzysta z bankowości mobilnej. Hakerzy stosują różne sposoby, aby wyłudzić  pieniądze od internautów, począwszy od fałszywych SMSów, poprzez ransomware (oprogramowanie do wyłudzenia okupów za przejęte i zaszyfrowane dane użytkowników),  aż po zdalne przejęcie kontroli nad przelewami w procesie mTAN.
 
Badania przeprowadzone przez ekspertów G DATA wykazały, że ponad 50 procent szkodliwego oprogramowania atakującego system Android dotyczy wyłudzeń finansowych. Analitycy odkryli w pierwszym kwartale 2015 roku ponad 440 000 nowych złośliwych robaków na systemy Android. To oznacza, że co 18 sekund następuje nowy atak malware na urządzenia pracujące pod kontrolą Androida. G DATA Moblie Malware Raport podsumowuje najistotniejsze trendy cyberprzestępstw i przedstawia prognozy na bieżący rok. 

„Zastosowanie smartfonów i tabletów dla bankowości online szybko rośnie. Dzięki dominującej pozycji na rynku system operacyjny Android zainteresował cyberprzestępców. Dlatego hakerzy rozwijają i rozpowszechniają złośliwe oprogramowania związane z bankowością internetową, takie jak trojany bankowe szczególnie dla tej platformy " mówi Christian Geschkat, G DATA Mobile Solutions Product Manager. “Spodziewamy się również znaczącego wzrostu  ataków malware dla systemów Android w tym roku.“

Wzrost szkodliwego oprogramowania o podłożu finansowym
 
Bankowość mobilna przewiduje szybki wzrost. Ma to również wpływ na złośliwe oprogramowanie  na systemy Android. Eksperci bezpieczeństwa G DATA ustalili, że co najmniej 50 procent złośliwego oprogramowania ma podłoże finansowe i zawiera trojany bankowe.

Eksperci G DATA zidentyfikowali 440,267 nowych ataków malware na systemy Android w pierwszym kwartale 2015 roku. Liczba nowego złośliwego oprogramowania wzrosła o 6,4 procent w porównaniu do czwartego kwartału w 2014 roku (413,871). W porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku (363.153), wzrost wynosi 21 proc. 

Kolejne prognozy 

  • Liczba nowych rodzajów szkodliwego oprogramowania znacznie wzrosła w 2015 roku:
    Eksperci G DATA przewidują szybki wzrost liczby nowych szkodliwych programów na Android w przypadku 2015 roku. Z powodu stałego wzrostu  liczby dystrybucji systemu operacyjnego, cyberprzestępcy są zdeterminowani, aby wprowadzić malware do obiegu. I tym samym infekować coraz większą liczbę urządzeń.  
  • Internet przedmiotów - inwazja poprzez urządzenia mobilne:
    Inteligentne urządzenia są podatne na atak. Czy są to inteligentne samochody, sprzęt grzewczy lub routery, badacze wykrywają luki w systemach bezpieczeństwa. W wielu przypadkach, smartfony i tablety są wykorzystywane do sterowania inteligentnymi urządzeniami. Analitycy G DATA spodziewają się, że urządzenia mobilne staną się jednym z głównych celów ataków.
G DATA Mobile Malware Report dostępny pod adresem: http://goo.gl/8aO18F
AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się