Bitdefender udostępnił nowe wersje programów antywirusowych Bitdefender Antivirus Plus 2016, Bitdefender Internet Security 2016 i Bitdefender Total Security 2016. W aplikacjach tych znajdziemy kilka nowości oraz ulepszeń. Zadowolone z nowych funkcji powinny być też osoby, które nie tylko cenią sobie wysoką automatyzację i skuteczność ochrony, ale także klienci, którzy nie przejdą obojętnie obok możliwości zdalnego zarządzania zainstalowanymi programami zabezpieczającymi.
Bitdefender we wrześniu udostępnił nie tylko swoje produkty z serii 2016 dla użytkowników domowych i mikro firm, ale także nową konsolę w chmurze, z poziomu której zarządzanie zainstalowaną ochroną nigdy nie było jeszcze tak łatwe. Spójrzmy na jej możliwości oraz nowe funkcje w produktach z serii Bitdefender 2016:
NOWOŚĆ: Producent opracował nowy panel internetowy Bitdefender Central – czyli nic innego jak konsolę internetową, która może być wykorzystana do zarządzania licencjami, wysyłania zgłoszeń do producenta oraz zdalnego wydawania komend zainstalowanym programom antywirusowym.
Konsola internetowa Bitdefender Central dostępna jest pod adresem: https://central.bitdefender.com
Dostęp do niej możliwy jest po zalogowaniu się przez konto Google, Microsoft, Facebook lub poprzez założenie konta tradycyjnego, niepowiązanego z serwisami społecznościowymi firm trzecich.
Sama konsola jest bardzo intuicyjna i nie powinna przysporzyć problemów nawet osobom o nikłej znajomości języka angielskiego. W przypadku jakichkolwiek problemów zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy na naszym forum AVLab.
Konsola podzielona jest na trzy sekcje. Po lewej stronie znajdują się zakładki, dzięki którym możliwe jest zarządzanie ochroną, profilami osób poddanych kontroli rodzicielskiej oraz otrzymanie zdalnej asysty technicznej – lecz jest to dodatkowa usługa, w dodatku płatna. Jednakże, użytkownikowi w ramach zakupionej licencji i tak przysługuje prawo do otrzymania darmowej pomocy technicznej bezpośrednio u producenta i polskiego dystrybutora*.
* Programy z serii 2016 nie są dostępne jeszcze w polskiej dystrybucji. Ich zakup możliwy jest wyłącznie u producenta, jednakże pomoc techniczna jest oferowana przez partnerów polskiego dystrybutora (Marken Systemy Antywirusowe) oraz przez niego samego. Zgłoszenia możecie także kierować bezpośrednio do nas, na forum, do działu specjalnie stworzonego dla produktów Bitdefender.
W konsoli znajdują się także informacje o aktualnie posiadanych subskrypcjach na urządzenia mobilne (Android) oraz na systemy Mac OS, Windows.
Jak zacząć swoją przygodę z Bitdefender Central?
Kiedy będziemy już mieć dostęp do panelu internetowego, należy przejść do najważniejszego kroku, a więc instalacji programów antywirusowych – w przypadku instalacji z konsoli, wybór programu antywirusowego dla systemu Windows ogranicza się wyłącznie do najbardziej rozbudowanego produktu dla Windows – Bitdefender Total Security 2016. Dla urządzeń z systemem Android dostępny jest Bitdefender Mobile Security, a dla Mac OS – Bitdefender Antivirus for Mac, którego recenzja i test znajduje się tutaj.
Aby zainstalować oprogramowanie antywirusowe wystarczy wybrać system, w następnym kroku zadecydować, czy aplikacja ma zostać zainstalowana na urządzeniu, z którego użytkownik jest zalogowany do konsoli (1 – zostanie pobrany instalator), czy też na urządzeniu innej osoby (2). W przypadku opcji drugiej (2), na urządzenie docelowe za pomocą bardzo intuicyjnego i prostego konfiguratora wysyłamy wiadomość e-mail wraz z linkiem do pobrania instalatora online lub link do sklepu Google Play (w przypadku urządzeń mobilnych).
Jedyny minus instalacji z konsoli to fakt, że w przypadku systemów Windows zainstalować możemy tylko Bitdefender Total Security 2016, a więc pakiet, który jest najdroższy. Producent nie pozostawia wyboru pomiędzy wersjami Bitdefender Antivirus Plus 2016, Bitdefender Internet Security 2016 i Bitdefender Total Security 2016.
Najważniejsze funkcje Bitdefender Central
Z dostępnych komend, jakie możliwe są do wykonania to:
- uruchomienie szybkiego i pełnego skanowania,
- uruchomienie optymalizatora systemu, który usunie zbędne pliki, klucze z rejestru oraz dane przechowujące informacje o użytkowniku np. z przeglądarek,
- uruchomienie skanera podatności, który wyszuka nieaktualne oprogramowanie zainstalowane w systemie oraz zaproponuje ich instalację.
- w przypadku urządzeń mobilnych możliwe jest także zdalne zlokalizowanie urządzenia przenośnego z systemem Android, Mac OS i Windows, ich zablokowanie oraz zdalne wyczyszczenie z danych.
Kontrola rodzicielska w Bitdefender Central
Ze zmian ucieszą się także rodzice i opiekunowie, którzy za pomocą zdalnej instalacji aplikacji Bitdefender Parental mogą ochronić swoje pociechy przed zagrożeniami z Internetu i Facebooka. Wystarczy tylko stworzyć profil dziecka, przypisać do niego konkretne urządzenie, które już ma zainstalowane oprogramowanie Bitdefender, oraz zdefiniować jego profil bezpieczeństwa, np.:
- zablokować konkretne aplikacje i strony www na podstawie białych i czarnych list,
- zablokować strony internetowe według kategorii (np. przemoc, pornografia, itp.),
Rodzic może także zdefiniować „bezpieczną strefę”, tzn. odległość jaką może pokonaćdziecko z urządzeniem od wskazanej lokalizacji – wystarczy wybrać miejscowość, ulicę, na której mieszkamy i określić promień odległości (od 100 m do 2 km). Jeżeli tak się stanie, rodzic zostanie o tym powiadomiony. Oczywiście w tym wypadku na urządzeniu kontrolowanym funkcja lokalizowania położenia musi być stale włączona.
NOWOŚĆ: Producent w produktach Bitdefender Internet Security 2016 i Total Security 2016 przeprojektował całkowicie od początku firewall. Jak sam twierdzi, wprowadzone zmiany pozytywnie wpływają na wydajność oraz stabilność antywirusa, co zauważą przede wszystkim osoby o słabszych konfiguracjach sprzętowych.
NOWOŚĆ: Jednak z punktu widzenia ochrony najistotniejszym nowym modułem jest Ransomware File Protection (domyślnie jest niestety wyłączony!). Jego zadaniem jest ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem szyfrującym dokumenty, zdjęcia i inne ważne pliki. Ransomware File Protection chroni też przed nieznanymi jeszcze próbkami różnorakich lockerów. Wystarczy wskazać lokalizację ważnych plików, a Bitdefender korzystając ze zdefiniowanych przez użytkownika ścieżek do plików / folderów będzie je chronił, ograniczając do nich dostęp niezaufanym aplikacjom.
„Najnowsza linia produktów Bitdefender skierowanych do użytkowników domowych udowadnia, ze technologia firmy ewoluuje szybciej niż szkodliwe oprogramowanie”, powiedział szef ochrony strategicznej Bitdefender Catalin Cosoi. „Ransomware, choć może się wydawać stosunkowo nowym zjawiskiem, dla większości, jest już przeszłością, szczególnie dla użytkowników programów Bitdefender. Wszystkie inne zagrożenia są skutecznie zwalczane, podczas gdy użytkownicy zachowują maksymalną wydajność komputera, co jest naszym priorytetem w tworzeniu wszystkich naszych produktów.”
NOWOŚĆ: Ostatnią wprowadzoną zmianą jest integracja portfela Wallet odpowiedzialnego za przechowywanie poufnych informacji, automatyczne logowanie do ulubionych stron internetowych oraz generowanie haseł. Wallet integruje się z przeglądarkami Chrome, Firefox, Internet Explorer oraz z modułem Bitdefender Safepay – bezpieczną wirtualną przeglądarką, która pełni rolę dodatkowej warstwy ochrony podczas korzystania z bankowości elektronicznej i zakupów online.
Aplikacja Bitdefender Safepay została „uwolniona” dwa lata temu i może być zainstalowana, jako niezależna aplikacja na każdym komputerze z systemem Windows zupełnie za darmo.
Test Bitdefender Total Security 2016
Aby sprawdzić ochronę w czasie rzeczywistym rozwiązania Bitdefender Total Security 2016, zainstalowaliśmy program na maszynie wirtualnej Windows 10 Pro x64 o parametrach: 3GB RAM DDR3, AMD FX-6300 z przydzielonymi trzema rdzeniami. W systemie zainstalowano także przeglądarkę Google Chrome i podstawowe programy, takie jak przeglądarkę plików graficznych, Microsoft Office 2013, Adobe Reader oraz kilka innych aplikacji.
Program antywirusowy przed testem został zainstalowany na ustawieniach domyślnych z włączoną ochroną przed ransomware oraz przez cały okres badania miał dostęp do internetu.
Test podzielono na trzy fazy:
1. Pierwszy etap zakładał zablokowanie szkodliwego oprogramowania już w przeglądarce Chrome (wyłączono blokadę przed malware i phishingiem). Sekwencyjnie uruchamiano 40 złośliwych stron www, które zawierały różnego typu szkodliwe pliki. Bitdefender Total Security 2016 już na poziomie protokołu HTTP zablokował 37/40 linków, które prowadziły do szkodliwych plików wykonywalnych EXE.
2. Po zapisaniu na dysk pozostałych trzech szkodliwych plików z fazy pierwszej, rozpoczął się etap drugi. Tutaj żadne z pozostałych trzech zagrożeń nie zostały zidentyfikowane ani przez sygnatury Bitdefender, ani przez skanowanie heurystyczne z PPM.
3. W trzecim etapie, gdzie złośliwy kod jest uruchamiany, a do ochrony rzucone są wszystkie technologie ochronne (analiza statyczna, dynamiczna, emulowanie kodu, itp.), uruchomiono po sobie ostatnie trzy próbki malware, które ochroną proaktywną Bitdefendera zostały zablokowane i zdezynfekowane.
Poniżej znajdują się linki do wyniku skanowania na VT tych trzech próbek:
- https://www.virustotal.com/pl/file/8146627e9f539ec62c17465dac48ae8779f95a788526d9a4f495643a9a7c5056/analysis/
- https://www.virustotal.com/pl/file/d1ca592b44af5d798f00d270cff613480dee493f2b0a9c351418982a79f4df42/analysis/1442507364/
- https://www.virustotal.com/pl/file/5c4b8745c6245abacf024ee6f6a86c6e007727bba7356c7e16a7d6116b0e2522/analysis/
Test antyphishingowy
Test ten miał na celu sprawdzić wykrywalność stron typu phishing, a więc takich, które wyłudzają od ofiary dane dostępowe do banków, numery kart płatniczych oraz loginy i hasła do różnych witryn.
Warto mieć na uwadze, że strony wykorzystane w teście nie były starsze niż 24 godziny. Bitdefender Total Security 2016 wykrył wszystkie 20/20 stron, które próbowały wyłudzić od testera różne informacje.
Wydajność
Badanie to miało za zadanie sprawdzić dokładne zużycie czasu procesora i pamięci RAM przez procesy antywirusa. Pomiary odzwierciedlają rzeczywiste wykorzystanie zasobów wyłącznie przez procesy aplikacji antywirusowej, zarówno dla RAM jak i CPU.
W trybie jałowym, podczas 5-minutowego testu wyniki zbierano co jedną sekundę. Średnio, procesy Bitdefendera Total Security 2016 do działania potrzebowały 0,005% czasu procesora i ~12,5MB pamięci RAM (wykres w skali 1:1). Wynik naprawdę imponujący (kiedy pojawią się polskie wersje produktów Bitdefender 2016 testy na pewno powtórzymy).
Podczas 5-minutowego skanowania (uruchomiono pełne skanowanie) procesy antywirusa średnio zużywały 4,512% czasu procesora i ~44,4MB RAM (skala wykresu 1:1).
Podsumowanie
Bez wątpienia nowe wersje produktów Bitdefender przynoszą nieco świeżości zarówno w ochronie jak i samym zarządzaniu. Decydując się na rozwiązanie Bitdefender z serii 2016 otrzymujemy łatwiejsze zarządzanie ochroną dzięki nowej konsoli Bitdefender Central, która pozwala na administrowanie kontami, subskrypcjami i urządzeniami oraz zapewnia natychmiastowy dostęp do wsparcia technicznego (w taki sposób tylko w języku angielskim).
Producent dodając moduł blokujący wirusy typu ransomware poprawił także samą ochronę, z kolei wykorzystanie opracowanych algorytmów maszynowego uczenia się w chmurze producent twierdzi, że jego oprogramowanie skutecznie zwalcza nieznane dotąd zagrożenia, w tym ransomware, które szyfruje pliki użytkownika i żąda okupu za ich odzyskanie.
W kwestii dostępności rozwiązania, tak jak zostało to wspomniane na początku, programy Bitdefender 2016 dostępne są wyłącznie bezpośrednio u producenta. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy polska wersja programów zostanie opracowana. Jak udało nam się ustalić, planowana premiera produktów Bitdefender 2016 w języku polskim może mieć miejsce w połowie października.
- Wszystkie produkty Bitdefender są już gotowe do pracy na systemie Windows 10 od początku lipca.
- W przypadku problemów z oprogramowaniem Bitdefender zapraszamy do kontaktu na forum AVLab w sekcji PRODUCENCI / Bitdefender.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy