Przeciąganie liny w cyberwojnie trwa. Gdy tylko eksperci bezpieczeństwa wynajdują metodę ochrony przed cyberatakami, autorzy zagrożeń błyskawicznie serwują własne pomysły omijania nowego zabezpieczenia. Tak też wygląda sprawa z wirusem Karmen, który zwalczając ochronną technologię sandboxingu surowo karze użytkowników próbujących za jego pomocą osłaniać swoje komputery - informuje firma Anzena specjalizująca się w zabezpieczaniu i backupie danych.

Kilka dni temu firma bezpieczeństwa IT Recorded Future poinformowała o nowym typie zagrożenia wykrytym w sieci Dark Web. Ransomware o nazwie Karmen dystrybuowany jest w modelu RaaS (ransomware-as-a-service) jako wariant wirusa Hidden Tear, szyfrującego projektu open-source.

Karmen jest do kupienia za 175 dolarów w sieci Tor z bezpłatnymi aktualizacjami do nowszych wersji. Został opracowany przez użytkownika przedstawiającego się na forum jako DevBitox lub Dereck1.
Nowoczesny dashboard ułatwi pozyskiwanie łupów nawet niedoświadczonym przestępcom.

Podobnie jak wiele współczesnych zagrożeń wirus szyfruje dane ofiar silnym protokołem AES-256, ale jego prawdziwym wyróżnikiem jest wyjątkowo złośliwe traktowanie poszkodowanych. Jeżeli infekując komputer Karmen wykryje na nim środowisko sandboxowe (specjalistyczny moduł bezpiecznego "testowania" wirusów) lub oprogramowanie analityczne, mogące ostrzec użytkownika o ataku, to po zaszyfrowaniu jego danych wirus automatycznie usuwa własne narzędzie deszyfrujące. W konsekwencji, gdy ofiara zapłaci szantażystom, to jej pliki będą już nie do odzyskania po bezpośrednim kontakcie z przestępcami. Może za to spróbować odzyskać dane narzędziami opracowanymi dla ransomware Hidden-Tear na bazie którego powstał Karmen.

AUTOR:

Piotr Surmacz

Podziel się