Strony internetowe Ministerstwa Finansów, Sprawiedliwości, Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Sejmu, Trybunału Konstytucyjnego, ZUS-u i pewnie kilku innych w ogóle nie posiadają certyfikatu SSL lub posiadają, ale pozwalają łączyć się ze swoim serwerem nieszyfrowanym protokołem HTTP.
Wczorajsze zmiany wprowadzone do najnowszej wersji przeglądarki Google Chrome sprawiły, że użytkownik zamiast „zielonej” kłódki imitującej bezpieczeństwo widzi oznaczone przez Chrome rządowe strony jako NIEZABEZPIECZONE:
Zmiany wprowadzone do przeglądarki Google Chrome były zapowiadane już w zeszłym roku. Google chciało w ten sposób wymuszać na administratorach szyfrowanie komunikacji pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkownika. Podobne zmiany zapowiedziała już Mozilla w Firefoxie. Zdaniem dostawców przeglądarek poprawi to poziom bezpieczeństwa Internetu, ale naszym zdaniem zmusi to także właścicieli małych prywatnych blogów, forów, stron wizerunkowych do stosowania szyfrowania tam, gdzie nie jest to konieczne.
Ze wprowadzenia HTTPS-u w pasku przeglądarki są też korzyści: wyszukiwarka Google łaskawiej „patrzy” na strony szyfrowane, zwiększa się prywatność oraz poczucie bezpieczeństwa, a także wiarygodność i zaufanie do firmy. Dodatkowo protokół HTTPS wspiera unowocześniony HTTP2, który jest szybszy niż HTTP, więc strony mogą wczytywać się szybciej.
Certyfikat SSL tam, gdzie nie wymaga się od niego gwarancji integralności i poufności danych może być wdrożony zupełnie za darmo. Ale z tym wiążą się pewne niedogodności:
- Certyfikat SSL da się wdrożyć za darmo pod warunkiem, że posiada się dostęp do zarządzania serwerem.
- Niektóre firmy hostingowe umożliwiają wdrożenie certyfikatu za darmo, ale zakup certyfikatu musi być dokonany właśnie u nich.
Pewnym rozwiązaniem są certyfikaty darmowe, wygenerowane samodzielnie przez Let’s Encrypt lub w usłudze CloudFlare, które oferuje za darmo niepełne szyfrowanie (Flexible SSL). Tak naprawdę CloudFlare zapewnia znacznie więcej korzyści. OVH.pl do swoje oferty hostingowej wprowadziło darmowe certyfikaty SSL generowane właśnie przez Let’s Encrypt, z kolei najprężniej rozwijającą się polska firma hostingowa dHosting.pl umożliwia klientom szybką integrację z panelem CloudFlare, więc darmowe szyfrowanie jest zapewnione.
Niezależnie w którym kierunku pójdziemy, zarządzanie stroną internetową, czy to za pośrednictwem hostingu, czy sprawując kontrolę samodzielnie nad dzierżawionym serwerem, wymaga od właściciela strony pewnej wiedzy technicznej, bez której nawet trudno zaktualizować moduły i rdzeń silnika strony. Wierzymy, że taką wiedzą dysponują informatycy zatrudnieni w poszczególnych ministerstwach i że wizerunkowa wpadka kilkunastu NIEZABEZPIECZONYCH stron rządowych jest wynikiem niedopatrzenia. Warto podkreślić, że nie wszystkie ministerstwa są „niezabezpieczone”. Do wyjątków należą m.in. Komisja Nadzoru Finansowego, Senat, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Główny Inspektorat Sanitarny.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy