Od dawna siedlisko zła, cyberprzestępców i cyberoszustów – Facebook, który zdobywa coraz większą niechlubną sławę. Ciekawe czy gdyby założyciel Facebooka – Mark Zuckerberg wiedział do czego jego serwis społecznościowy będzie wykorzystywany, czy podjąłby tą samą decyzję powtórnie?
Jak informuje Bitdefender, na Facebooku po raz kolejny rozprzestrzeniają się wiadomości SCAM, które mają na celu wzbudzenie u kogoś zaufania, które to następnie są wykorzystywane do osiągnięcia celów prywatnych, często finansowych. Cyberoszuści przygotowali specjalną stronę, która przedstawia pokrzywdzone przez los dziecko i jego rodziców borykających się z finansowaniem bardzo drogiej operacji. Tak oto powstał cennik dla ludzi współczujących, empatycznych, chętnych do pomocy.
Za „lajka” rodzice mieliby otrzymać 1$, za komentarz pod zdjęciem 10$, a za podzielenie się tą stroną aż 100$.
Cyberoszuści piszą dalej, iż Facebook oraz CNN przekażą pieniądze na pokrycie kosztów leczenia. Pieniądze oczywiście nie trafią do kieszeni rodziców, ale do portfeli oszustów, którzy przygotowali tą mistyfikację.
Według Hoax Slayer – organizacji zajmującej się oszustwami internetowymi, powyższe zdjęcie przedstawiające dziecko oraz jego rodziców jest jak najbardziej prawdziwe, lecz zostało ono wykradzione w roku 2012 z pewnego bloga.
Użytkownicy, którzy trafili na podobną wiadomość powinni czym prędzej zgłosić to administratorom Facebooka lub poprosić o pomoc producentów oprogramowania antywirusowego.
Aby uchronić się przed takimi wiadomościami zalecamy używanie takich narzędzi jak:
- Bitdefender SafeGo
- Eset Social Media Scanner
A oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać przed dokonaniem wpłaty on-line.
1. Uważaj na nigeryjskich oszustw, którzy bardzo często wykorzystują poważne choroby takie jak rak i wykorzystują je do dystrybucji pieniędzy na cele charytatywne.
2. Uważaj na fanatyków religijnych w e-mailach i na portalach społecznościowych, którzy w „Imię Boga” proszą o datki z adnotacją „Niech Bóg Wszechmogący Was błogosławi.”
3. Nie klikaj w linki ani w załączniki otrzymane w wiadomościach mejlowych z tematem np. „Darowizna potwierdzenie.”
4. Korzystaj z programów antywirusowych, które w porę mogą wychwycić phishing, scam, spam.
źródło: Bitdefender
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy