Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa stale zwracają uwagę na konieczność stosowania silnych i zróżnicowanych haseł do różnych kont online. Problem jest o tyle istotny, że wykradzione lub słabe dane dostępowe odpowiadają za aż 81% przypadków naruszeń bezpieczeństwa – wynika z raportu „Data Breach Investigation” firmy Verizon. W dodatku 83% użytkowników internetu przyznaje się, że stosuje to samo hasło do wielu kont.
Tworzenie silnych haseł i regularne ich aktualizowanie jest pierwszą linią obrony w zabezpieczaniu zarówno informacji osobistych, jak i firmowych. Jest to podstawowy element cyberhigieny, który każdy pracownik i każda osoba prywatna możne z łatwością wdrożyć. Używanie tych samych haseł w różnych serwisach społecznościowych lub usługach online jest nie tylko jednym z najpowszechniejszych, ale i najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa w internecie.
Wystarczy naruszenie jednego konta, a nazwa użytkownika i hasło trafiają w niepowołane ręce. Cyberprzestępcy wiedzą, że te same hasła są często wykorzystywane w wielu miejscach i zaczną je łączyć z innymi możliwymi kontami, aż trafią na takie, które wykorzystuje te same dane uwierzytelniające.
– mówi Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce.
Warto pamiętać, że cyberprzestępcy mają bazy danych zawierające najczęściej używane słowa, zwroty czy kombinacje cyfr, które mogą pomóc w szybkim dopasowaniu hasła do adresu mailowego. Stosowanie trudnego hasła i tak będzie niewystarczające, jeżeli dojdzie do cyberataku na serwis internetowy. Trzeba pamiętać o następujących zasadach:
1. Używanie wieloetapowej weryfikacji dostępu. I to wszędzie, gdzie możliwe. Ta metoda pozwala na potwierdzenie tożsamości właściciela konta przez wykorzystanie kombinacji kilku zabezpieczeń.
2. Odrębne hasło dla każdego konta. Dzięki temu, nawet jeśli dane jednego konta zostaną wykradzione, pozostałe przypisane do tego samego adresu e-mail mogą pozostać w tym przypadku bezpieczne.
3. Zmiana haseł co trzy miesiące. Listy wykradzionych danych trafiają do darknetu często dopiero jakiś czas po ich wykradzeniu. Systematyczna zmiana haseł pozwala uniknąć sytuacji, kiedy ktoś włamie się na nasze konto za sprawą wycieku danych sprzed kilku miesięcy.
4. Dyskretne wprowadzanie haseł. Podczas logowania warto się rozejrzeć, czy np. nie znajdujemy się w polu widzenia kamery lub czy ktoś obcy nie patrzy się w nasz ekran. Szczególną ostrożność warto zachować, logując się do serwisów bankowości elektronicznej.
5. Ostrożność podczas pobierania plików. Pochodzące z nieznanego źródła pliki mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, w tym tzw. keyloggery służące do wykradania haseł.
6. Używanie menedżera haseł. Narzędzia do zarządzania hasłami umożliwiają bezpieczne przechowywanie ich zaszyfrowanej listy, do której można uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia. Wystarczy zapamiętać tylko jedno bardzo silne hasło, aby uzyskać do niej dostęp. Wówczas można też stosować bardzo silne hasła dla wszystkich kont, ponieważ nie trzeba ich zapamiętywać.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy