Technologia blockchain służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie. Jest ona oparta na sieci peer-to-peer (osoba do osoby) bez komputerów centralnych, systemów zarządzających oraz weryfikujących transakcje. Według ekspertów szacowana wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów – podaje bank PKO BP. Sektor finansowy jest zatem jednym z największych beneficjentów praktycznego zastosowania tej technologii.
Przykłady wdrożenia blockchain
W Polsce pojawia się coraz więcej projektów wykorzystujących zalety blockchain. Szerszemu wykorzystaniu tej technologii w naszym kraju służy zacieśnianie współpracy między PKO BP oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej, działającej jako hub technologiczny dla tego sektora.
Oba podmioty mają już na koncie wspólnie zrealizowane projekty w zakresie rozwoju usług na bazie blockchain Hyperledger Fabric (HLF). Dzięki tej współpracy zostały uruchomione takie narzędzia jak trwały nośnik oraz trwały nośnik 2.0, umożliwiające bezpieczne dostarczanie i przechowywanie dokumentów w sposób całkowicie cyfrowy.
W listopadzie 2020 r. za sprawą: KIR, PKO Banku Polskiego, IBM, Chmury Krajowej, UKNF, Fundacji Fintech Poland oraz Fundacji Cyberium uruchomiono też pierwszą w Polsce Piaskownicę Blockchain, gdzie innowatorzy mogą w bezpiecznym środowisku nieodpłatnie testować swoje rozwiązania przed wprowadzeniem ich na rynek.
System opracowany w ramach współpracy KIR, PKO Banku Polskiego, partnerów technologicznych IBM i Coinfirm oraz w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, zapewnia bezpieczeństwo danych dotyczących transakcji na obligacjach oszczędnościowych.
Sieć utworzona na bazie technologii blockchain HLF ze względu na swoje zdecentralizowanie, gwarantuje nienaruszalność i niezmienność procesowanych danych.
Inne zastosowania technologii łańcucha bloków
Blockchain wspomoże walkę z fake news
The New York Times jako pierwszy postawił na technologię blockchain w walce z fałszywymi newsami. Specjaliści pracują nad rozwiązaniem służącym do uwierzytelniania zdjęć. W jaki sposób zamierzają to zrobić? Metadane kontekstowe wszystkich informacji będą przechowywane w postaci łańcucha bloków, z dokładnym uwzględnieniem tego kiedy, gdzie i przez kogo zdjęcie lub nagranie wideo zostało wykonane, w jakim zakresie przeprowadzono jego edycję i kiedy opublikowano je w sieci.
Technologia blockchain zagwarantuje dodatkowo niezmienność wspomnianych metadanych. NYT na początek skupił się na fotoreportażu. Docelowo projekt obejmie jednak wszystkie informacje publikowane przez serwis i ma zagwarantować wiarygodność danych publikowanych w wersji elektronicznej.
Cyberbezpieczeństwo 3.0
Atakujący preferują scentralizowane infrastruktury, w których przejęcie tylko jednego urządzenia stawia na szali bezpieczeństwo całej sieci (przeczytaj o zhackowanej firmie SolarWinds).
Blockchain może odegrać bardzo znaczącą rolę w nowoczesnym cyberbezpieczeństwie. Gdzie dokładnie dostrzegamy zastosowanie dla tej technologii? Zabezpieczenie IoT.
FinTech jest o krok przed innymi
A dokładnie dwie największe organizacje płatnicze, Mastercard oraz Visa. Pierwsza z nich chce w najbliższym czasie uruchomić nowoczesną platformę płatności transgranicznych. McKinsey & Co szacuje, że zyski z tego typu operacji rocznie rosną w granicach 6 procent i w 2020 r. przekroczą 2 biliony dolarów. Jednak do tej pory banki niewiele robiły, aby poprawić procesy związane z płatnościami transgranicznymi. W rezultacie od lat pozostają one drogie, a klienci borykają się z wieloma problemami.
Mastercard liczy na to, że platforma rozwiąże większość problemów. W pierwszej kolejności przetwarzanie płatności międzynarodowych, zarządzanie płynnością oraz problem braku standaryzacji i połączeń między bankami a krajowymi systemami rozliczeniowymi. Patrząc na to z tej perspektywy, blockchain wydaje się więc bardzo sensownym wyborem.
Visa z drugiej strony od blisko 5 lat rozwija autorski program o nazwie Visa Token Service (VTS). Wykorzystanie tokenizacji wpłynęło m.in. na wzrost bezpieczeństwa i wygody transakcji w e-commerce i m-commerce. Co istotne, dzięki tokenom spadła także liczba odrzucanych transakcji płatniczych.
Zmierzch ery smartphonów, czas na blockchain-phone
Czy tak będzie w rzeczywistości czas pokaże, ale już dziś specjaliści zakładają, że segment blockchain-devices zaliczy bardzo szybki rozwój. MarketsandMarkets w swoim najnowszym raporcie podaje, że w 2024 roku rynek urządzeń opartych na technologii blockchain będzie już wart 1.285 miliardów dolarów.
Blok on Blok, czyli pierwszy telefon oparty na blockchain, odegra również istotną rolę w tworzeniu internetu 3.0. Czyli w pełni zdecentralizowanej sieci, w której każdy użytkownik będzie posiadać pełną kontrolę nad własnymi danymi.
Po pierwsze, gdy użytkownik wyśle wiadomość lub wykona połączenie za pośrednictwem BOB’a, zostaną one „przekazane” do odbiorcy za pośrednictwem łańcucha bloków, a nie jak ma to miejsce obecnie, przez scentralizowanego operatora komórkowego. Każda operacja na takim urządzeniu będzie miała charakter zdecentralizowany. Użytkownik będzie mógł korzystać z zdecentralizowanych aplikacji, mieć dostęp do usług opartych o blockchain, a samo urządzenie będzie także pełnić rolę węzła w łańcuchu Function X.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy