Niemieckie laboratorium antywirusowe AV-TEST przetestowało 11 rozwiązań antywirusowych dla firm z sektora MŚP. Platformą testową był Windows 7, który według statystyk StatCounter jest najczęściej wykorzystywanym systemem operacyjnym w firmach – zagarnął 65% rynku, podczas gdy Windows 8 i Windows XP odpowiednio 22% i 18%.
Metodologia
Badanie AV-Test podzielone jest na trzy etapy, które mają za zadanie ocenić skuteczność ochrony, wydajność agenta antywirusowego oraz użyteczność, na którą składa się liczba zablokowanych „czystych” stron oraz instalatorów różnego oprogramowania.
Jednak najważniejszą kategorią badania jest ochrona, przede wszystkim to ona decyduje o wyborze zabezpieczenia ochronnego. AV-TEST symuluje scenariusz ochrony przed zagrożeniami online, w tym przed malware 0-day, załącznikami z poczty, złośliwymi stronami internetowymi i szkodliwymi plikami, które zostały przeniesione z zewnętrznych pamięci masowych.
Bardzo dobra skuteczność programu nie może być okupiona zbyt dużym wykorzystywaniem zasobów sprzętowych. AV-TEST oceniając ogólną wydajność bierze pod uwagę takie czynniki jak pobieranie plików z sieci, kopiowanie plików z/do sieci lokalnej, czas instalacji programów, czas uruchamiania aplikacji np. Word czy Excel.
Z kole użyteczność programów sprawdzana jest na podstawie liczby wygenerowanych false positive.
Wyniki
Do testu wykorzystano prawie 30000 próbek złośliwego oprogramowania o różnych wektorach ataku (poczta, www, usb). Jesteśmy tylko ciekawi, dlaczego wynik zaokrąglono do „prawie” i nie podano dokładnej liczby malware. Może i dokładna liczba nie jest znacząca dla statystycznego czytelnika raportu, jednak wskazanie dokładnych pomiarów, nawet co do dwóch miejsc po przecinku jest jednym z elementów rzetelnej metodologii i podejścia do klientów.
Szczegółowy raport: http://www.av-test.org/en/news/news-single-view/strong-protection-for-corporate-networks-with-windows-7
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy