Test bezpłatnych skanerów antywirusowych

 

Sprawdzanie skuteczności tak zwanych skanerów antywirusowych na żądanie pod kątem detekcji zagrożeń to bardzo specyficzny test. We współczesnym świecie, zarówno użytkownik indywidualny jak i korporacyjny bardzo często stosuje przedstawione w tym raporcie aplikacje. Ich rola nadal pozostaje niezmienna — pozwala upewnić się co dostanu bezpieczeństwa urządzenia.

Kluczowym zadaniem skanerów na żądanie jest wykrycie oraz całkowite usunięcie zagrożenia lub pozostałości po nim — a w niektórych przypadkach leczenie zainfekowanego systemu, który może mieć wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy z komputerem.

Wszystkie z przetestowanych przez AVLab skanerów umożliwiają wskazanie lokalizacji, które powinny zostać sprawdzone pod kątem zainfekowanych plików w oparciu o zaimplementowane technologie skanujące danego producenta. W teście nie brano pod uwagę dostępnych skanerów, które oferują jedynie tak zwane szybkie skanowanie, nie uwzględniając preferencji użytkownika co do weryfikowania bezpieczeństwa konkretnej lokalizacji lub partycji.

W wykrywaniu kilku tysięcy zainfekowanych plików najlepszym poziomem detekcji charakteryzowały się aplikacje: Arcabit Skaner Online, Emsisoft Emergency Kit, ESET Online Scanner oraz Trend Micro HouseCall.

Pozostałe programy, chociaż uzyskały certyfikat potwierdzający ich skuteczność, to nie zapewniały detekcji na tak wysokim poziomie, jak te skanery, które otrzymały najwyższe wyróżnienie „BEST+++” wykrywając ponad 99% z 7089 próbek.

W przedziale wykrywalności 98-99 procent z 7089 użytych do testu różnych wirusów znalazły się skanery: Dr.Web CureIt!, Kaspersky Virus Removal Tool, Panda Cloud Cleaner oraz Sophos Clean.

Czas skanowania wszystkich plików przez poszczególne aplikacje był bardzo zróżnicowany i wahał się od kilku minut do kilkudziesięciu, co i tak nie przekładało się na większą ilość detekcji. Najdłuższym czasem skanowania charakteryzowały się programy: Panda Cloud Cleaner, Comodo Cleaning Essentials (niekiedy aplikacja ta żądała ponownego uruchomienia systemu, aby kontynuować skanowanie) oraz Windows Defender.

Emsisoft Emergency Kit, Dr. Web Cureit!, Malwarebytes Anti-Malware i ClamWin Free Antivirus to programy, które najszybciej uporały się ze sprawdzeniem kolekcji próbek. Chociaż należy przyznać, że z różnym skutkiem.

 

Najwyższe wyróżnienie BEST+++ otrzymały programy

Emsisoft Emergency Kit, Trend Micro HouseCall, Arcabit Skaner Online, ESET Online Scanner.


Najwyższe wyróżnienie przyznane przez AVLab. Kliknij, aby powiększyć.

 

Testowane programy

 • Arcabit Skaner Online: 1.0.4
 • ClamWin Free Antivirus *: 0.99.1
 • Comodo with Cleaning Essentials: 2.5.242177.201
 • Dr.Web CureIt!: 11.1.2
 • Emsisoft Emergency Kit: 11.9.0.6508
 • ESET Online Scanner: 2.0.12.0
 • Kaspersky Virus Removal Tool: 15.0.19.0
 • Malwarebytes Antimalware Free: 2.2.1.1043
 • Panda Cloud Cleaner: 1.1.9
 • Sophos Clean (dawniej HitmanPro): 3.7.13.262
 • Trend Micro HouseCall: (1.62)
 • Windows Defender *: 4.10.14393.0

* Clamwin Free Antivirus i Windows Defender zapewniają ochronę w czasie rzeczywistym, jednak nie brano tego po uwagę. Ochrona na czas skanowania została wyłączona.  
Podobne artykuły

Angielskie laboratorium SE Labs (dawniej Dennis Technology Labs) pod przewodnictwem Simona Edwardsa...
W ostatnim czasie dwa niezależne laboratoria udostępniły badania programów antywirusowych. I...

Komentarze

Obrazek użytkownika Zyga

Dlaczego brak Zemana Antymalware?
Emsisoft i Eset mnie dziwi.
Trend micro z doświadczenia skanuje tak długo cały komputer (wszystkie partycje) że szybciej na emeryturę się zalapie
A później przez np malwarebytes Eseta czy emsisoft jest wykrywany jako malware.
Już nie wspomnę że zostawia po sobie syf, jak np pliki w C:/Windows/System32
Arcabit nie testowałem ale pewnie to zrobię ;-)
Osobiście polecam jak się ma już dobrego AV przeskanowac od czasu system Hitmanpro i Adwcleaner. To wystarczy ;-)

Obrazek użytkownika Zyga

Pytanie
Hitmanpro strona nadal działa i skaner ich też
Jest również na bieżąco aktualizowany
Więc sophos to to samo czy nie to samo?
Jeśli nie to jaka jest różnica?

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#2 HitmanPro jest w taki sam sposób rozwijany co Sophos, bo to już spółka-córka. Prędzej czy później HitmanPro zniknie z runku wchłonięty przez Sophosa. Jednak proces ten zapewne jest podyktowany czasem, jaki potrzebują użytkownicy, aby się "przyzwyczaić". Podobna sytuacja jest z AVG i Avastem, chociaż to dwa różne programy. AVG nie zniknął przecież od razu z rynku.

Obrazek użytkownika Zyga

"Emsisoft i Eset mnie dziwi"
Poprawka
Mnie nie dziwi - tak jest prawidłowo

Obrazek użytkownika Zyga

#3
Rozumiem. Ale HitMan i Sophos to to samo jako program? Napisałeś przykład AVG i Avast. Wiadomo, wspólna firma ale AVG to coś innego od Avasta jako program.

Co do testu.
Dobra robota!

Czekam teraz na test na ransomware, które zapowiedziałeś na FB Kaspersky ;)

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#5 Na razie to samo, zamknięte w nowej obudowie: https://www.sophos.com/pl-pl/products/free-tools/sophos-malware-removal-... https://www.sophos.com/pl-pl/products/sophos-clean.aspx Ale jak pisałem, za jakiś czas nazwa i program HitmanPro może zniknąć całkowicie. Chociaż jak to będzie wyglądało, wie tylko kierownictwo obu firm. https://avlab.pl/sophos-clean-nowe-narzedzie-usuwajace-szkodliwe-oprogra...

Obrazek użytkownika Zyga

#6
Ok. Dzięki za wyjaśnienie.

Tylko dlaczego w teście nie było Norton Power Eraser i Zemana AntiMalware?? Jeszcze jest też narzędzie od McAffee (nie pamiętam nazwy) ale to już na marginesie

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

Nie testowalismy programów które oferują jedynie skanowanie najważniejszych części systemu bez wskazania lokalizacji do sprawdzenia. Jest to napisane w metodologii. Przeczytaj od deski do deski.

Natomiast nie pamiętam jak to jest z zemana. Jestem teraz w podróży i nie sprawdzę tego na już. Zemana chyba nie ma darmowego skanera. W każdym razie testu już się nie cofnie i nie powtórzy bo byłoby to na niekorzyść pozostałych programów. Nie będziemy w uprzywilejowanej pozycji stawiać jakiegokolwiek programu.

Obrazek użytkownika Zyga

#8
Hitman Pro również nie jest darmowy i usuwać można dopiero jak się zarejestrujemy (dostajemy wtedy "licencję" na 30dni)

Zemana z tego co wiem jest płatna ale wersja trial pozwala na skan na żądanie i na usuwanie. Płatna wersja to również skan w czasie rzeczywistym podobnie jak MBAM w wersji płatnej.

Obrazek użytkownika Zyga

Chciałem zobaczyć ten Sophos.
Ale niech się pocałują. Żeby zrobić scan muszę podać dane. Przecież to bez sensu.
Aby HitmanPro był jak najdłużej. Tam przynajmniej po skanie sam muszę zdecydować czy sam usuwam czy ma zrobić za mnie HP. I skana mogę zrobić bez żadnych ale.

Obrazek użytkownika zibi

Trend Micro HouseCall ; ok 60 GB danych , skan 11 godzin i 62 % postępu. wyłączyłem , bo szkoda prądu. tragedia, chociaż może i jest skuteczny. nie przeczę.

Obrazek użytkownika Zyga

#11
:D
Napisałem o tym w pierwszym poście :D
Dlatego omijaj go z daleka bo życia nie starczy :)))
Do tego nowy Eset Online Scanner (ten teraz co wypuśclli) często się wiesza. Sprawdzone u mnie i mojego kolegi.
Emergency Kit Emsisofta zarówno na moim (Windows 7) jak i kolegi (Win10) kompie nie mogłem wywalic po skanie. (jego pozostałości, czyli folder gdzie się wypakowuje). Jeden plik nie chciał sie wywalic. Musiałem się posiłkować unlockerem (który ma tyle dodatków powpychanych przy instalowaniu, że głowa mała. Na szczęście wiem co instaluje)
Brakuje również Avica Pc Cleaner ;)

A najbardziej mi szkoda, że nie ma Zemany. Ale cóż, następnym razem liczę, że nie zapomnisz o nim.

EOT

Obrazek użytkownika zubi

#12

nie wiem na ile wiarygodne, ale trafiłem na pare testów zemany i niestety traci na skuteczności. chociaz sam mam i używam .

Obrazek użytkownika Zyga

#13
Nie powiedziałem, że jest skuteczna albo najlepsza. Szkoda po prostu, że nie ma jej w testach. Wiem z doświadczenia, że dość często się myli, podobnie jak Malwarebytes Antimalware Free. Trzeba wiedzieć co się ma na kompie bo można sobie za dużo nimi wywalić

Miałem Eseta od wersji 2.xx (jeszcze jako NOD32), wszystkie po kolei (później Eset Smart) do wersji 7. 8 nie instalowałem, 9 miałem tylko wersję 30 dniową dwa razy.
Eset jest dość skuteczny (zawsze skany online Kaspersky czy Fsecure mi coś na kompie znalazły) ale nie mogłem narzekać aby coś mi do kompa wlazło. Ma też wadę - jest strasznie upierdliwy i często się myli. Problem jest zainstalować jakieś darmowe oprogramowanie, które w sobie zawiera jakiś dodatek (toolbar czy coś w tym stylu) określane jako PUP. Trzeba wyłączyć Eseta żeby np zainstalować ccleaner. Ja jako dość świadomy użytkownik, który wie co klika, miałem już tego dość.
Przed PUP chronią jeszcze Emsisoft i częściowo Gdata. Ale nie należą do najlepszych (opieram się na testach np na AV-test)

Najskuteczniejsze - Kaspersky, Fsecure czy Bitdefender - to znacznie większe kontynery, czyli programy które potrzebują mocniejszej maszyny (optymalnie co najmniej 2GB Ramu) niż Esete ale mają, że są skuteczniejsze.
Wadą ich jest brak reakcji na PUP. Ale to można się pozbyć np MBAM (Malwarebytes Antimalware Free)

Dlatego też na kompie 1) dobry AV (Kaspersky, Fsecure, BitDefender itp) i skan od czasu do czasu np raz na miesiąc 2)AdwCleaner (na PUP) i 3) HitmanPro.
Czasami jak mam czas to jeszcze (w sumie dla sportu bądź większej pewności) skanuje Eset online scanner, MBAM i Zemana. Można jeszcze Emsisoft Emergency Kit (EEK)
Z doświadczenia jak czegoś nie znajdą punkty nr 3 - to inne też nic nie znajdują ;) Najczęściej ma tylko AdwCleaner tylko coś do roboty.

Obrazek użytkownika Zyga

Tak to jest jak się pisze na telefonie i same literówki się zrobiły :(

Zdania poprawione
* Eset jest dość skuteczny (zawsze skany online Kaspersky czy Fsecure mi coś na kompie znalazły) ale nie mogłem narzekać aby coś mi do kompa poważnego lub krytycznego wlazło. No może 2-3 razy przez tyle lat.

*Najskuteczniejsze - Kaspersky, Fsecure czy Bitdefender - to znacznie większe kontynery, czyli programy które potrzebują mocniejszej maszyny (optymalnie co najmniej 2GB Ramu) niż Eset ale mają taką zaletę, że są znacznie skuteczniejsze (najskuteczniejsze na rynku w ogóle)

*Wadą ich jest brak reakcji na PUP. Ale to można się pozbyć np MBAM (Malwarebytes Antimalware Free) lub AdwCleaner (który sam stosuje, bo nie trzeba instalować- wersja portable)

*Z doświadczenia jak czegoś nie znajdą wymienione w punktach 1-3 - to inne też nic nie znajdują ;)

Obrazek użytkownika krystian3w

#13 Jak dla mnie ma i tak lepszą niż MBAM 3.
#8 Jest wersja darmowa i darmowa przenośna (potrable).

Obrazek użytkownika Krzysiu Myga

A gdzie SecureAPlus?

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#17 SecureAPlus jest pełnoprawnym pakietem bezpieczeństwa, więc nie może brać udziału w teście porównawczym z aplikacjami, które dostarczają tylko skaner na żądanie.

Obrazek użytkownika Dorota23232

#1 Dokładnie. Zainstalowałam ten Trend Micro HouseCall. Po uruchomieniu zdziwiło mnie ułomne okienko z ledwo widocznym komunikatem “Ta zawartość nie może zostać wyświetlona…”: https://i.imgur.com/wPopSWq.png . No ale nic to, uruchomiłam custom scan, w którym zaznaczyłam tylko partycję C. Po 10 godzinach postęp skanowania wynosił 50% :O , więc w końcu zrezygnowałam. Totalna beznadzieja, nic nigdy tak długo mi nie skanowało.

Dodaj komentarz