Test leczenia zainfekowanego systemu operacyjnego to na pewno ciekawe zagadnienie w kwestii bezpieczeństwa, o ile zostanie rzetelnie wykonane. Do tego potrzebne są wyspecjalizowane narzędzia, którymi dysponuje laboratorium antywirusowe. To, czy testowane rozwiązana potrafią skutecznie wyleczyć system operacyjny Windows 10 i przywrócić komputer do stanu sprzed zainfekowania zależy od zaimplementowanych technologii w kod antywirusa. Nie wszystkie rozwiązania to potrafią — niektóre po prostu usuwają zagrożenie, a więc i niekiedy zainfekowany plik będący częścią innego oprogramowania lub systemu. W tym scenariuszu pracownicy AV-Test sprawdzili 7 rozwiązań ochronnych oraz 5 wyspecjalizowanych narzędzi do wykrywania i usuwania szkodliwego oprogramowania.
Testowane rozwiązania zabezpieczające:
- Avast Free Antivirus
- Avira Antivirus Pro
- Bitdefender Internet Security
- Kaspersky Internet Security
- Malwarebytes Premium
- Symantec Norton Security
- Windows Defender Antivirus
Testowane narzędzia ratunkowe:
- Bitdefender Rescue Disk
- Heise Desinfec’t 2018
- Kaspersky Virus Removal Tool
- Microsoft Safety Scanner
- Vipre Virus Removal Tool
Wyniki dla programów zabezpieczających:
Testu nie zaliczyło oprogramowanie Kaspersky Internet Security, Symantec Norton Security, Windows Defender Antivirus oraz Malwarebytes Premium. Warto zwrócić uwagę na niewykryte próbki lub pozostałości po szkodliwym oprogramowaniu. Rozwiązanie Malwarebytes Premium kiedyś tak często używane do leczenia systemów Windows nie zdołało w ogóle wykryć i usunąć 4 próbek. Niewiele lepszy wynik osiągnął systemowy Windows Defender. Produkty firm Kaspersky Lab i Symantec poniżej oczekiwań.
Najlepszy wynik należy oddać producentowi Avira, który od niedawna dostarcza silnik antywirusowy dla rozwiązań F-Secure. Ex aequo na pierwszym miejscu znalazły się produkty Bitdefender Internet Security oraz darmowy Avast Free Antivirus — rozwiązania tych trzech firm wykryły wszystkie próbki złośliwego oprogramowania, w tym zdołały całkowicie usunąć szkodliwe pliki wirusa, pozostawiając po sześć zupełnie neutralizowanych składowych lub tymczasowych plików.
Wyniki dla płyt ratunkowych:
Tutaj najlepszy rezultat uzyskały rozwiązania firm Kaspersky Lab (Kaspersky Removal Tool) oraz Bitdefender (Bitdefender Rescue Disk) z nieznaczną przewagą producenta z Rosji. Pozostałe narzędzia, czyli Microsoft Safety Scanner, Heise Desinfect i Vipre Virs Removal Tool nie zdołały usunąć po kilka próbek wirusów.
Chociaż test na pewno wnosi ciekawe informacje do tematu produktów ochronnych, to nie warto liczyć, że antywirus skutecznie zneutralizuje już uruchomione szkodliwe oprogramowanie. Jeszcze pół biedy, kiedy będzie to stosunkowo niegroźny szkodnik. Mając do czynienia z ransomware, bez technik przywracania zaszyfrowanych plików na nic się zda usunięcie zagrożenia. Wybierając program ochronny, warto poszukać takiego, które potrafi prewencyjnie blokować szkodliwe oprogramowanie oraz przywróci pliki po zaszyfrowaniu, jeżeli ochrona w czasie rzeczywistym okaże się niewystarczająco skuteczna.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy