AV-Test opublikował badanie, w którym sprawdzono pięć najpopularniejszych narzędzi do naprawy zainfekowanego systemu operacyjnego. W teście wzięły udział narzędzia AVG Rescue CD, Avira EU-Clean, Bitdefender Rescue CD, ESET SysRescue oraz Kaspersky Virus Removal Tool.
Metodologia testu zakładała, że próbki wykorzystane w teście były znane przez wszystkich producentów. Co więcej, jej główną rolą był pokazanie, czy popularne płyty ratunkowe radzą sobie z unieszkodliwieniem zagrożenia, aniżeli z jego detekcją.
Do testu wykorzystano łącznie 53 próbki malware, w tym droppery, robaki, downloadery, backdoory oraz konie trojańskie. Próbek ransomware oraz krypto-ransomware nie wykorzystano w teście, ponieważ nie potrafią ukrywać się w systemie, nie uszkadzają systemu opracyjnego, a jedynie szyfrują pliki oraz mogą usuwać utworzone kopie zapasowe przez system Windows.
Z przetestowanych rozwiązań najbardziej skutecznym było Kaspersky Virus Removal Tool, które usunęło 52 z 53 zagrożeń, jednak pozostawiło jeden aktywny komponent wirusa. Nieco gorszym wynikiem może pochwalić się Bitdefender Rescue CD, którego recenzję znajdziecie w tym artykule. Narzędzie przygotowane przez firmę Bitdefender w niemal 80 procentach naprawiło pozostałości po wirusach, jednak nie pozostawiło żadnego niebezpiecznego składnika malware.
Już nieco gorszy wynik uzyskało rozwiązanie AVG Rescue CD, natomiast płyty ratunkowe przygotowane przez firmy Avira i ESET poniżej oczekiwań.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy