Test “serwera bezpieczeństwa” Bitdefender GravityZone

Producent: Bitdefender
Nazwa: Bitdefender GravityZone
Testowana wersja: 5.1.25-483
Cena SRP: inf. udziela dystryb./partner
Licencja: komercyjna
Przetestuj
Pobierz PDF

Konkluzje

Produkt GravityZone został opracowany z myślą o bezinwazyjnej ochronie środowisk wirtualnych. Daje administratorom niebywałą kontrolę nad techniką skanowania, z której program antywirusowy korzysta w czasie rzeczywistym zabezpieczając wirtualne i tradycyjne środowiska robocze przed szkodliwym oprogramowaniem.

Dotychczas, programy, które poddawaliśmy testom w większym lub w mniejszym stopniu wpływały na wydajność systemu operacyjnego. Niektórzy dostawcy oprogramowania antywirusowego dla firm, podchodzą do kwestii bezpieczeństwa tradycyjnie. Inni powoli rezygnują lub przynajmniej ograniczają detekcję zagrożeń z wykorzystaniem opracowanych sygnatur statycznych bądź generycznych przenosząc je do swojego centrum danych, z kolei niektórzy z nich łączą te dwie metody stawiając na tradycję, która wspierana jest rozwiązaniem hybrydowym. Produkt GravityZone został opracowany z myślą o bezinwazyjnej ochronie środowisk wirtualnych. Daje administratorom niebywałą kontrolę nad techniką skanowania, z której program antywirusowy będzie korzystał w czasie rzeczywistym zabezpieczając wirtualne i tradycyjne środowiska robocze przed szkodliwym oprogramowaniem. Ten test ma na celu pokazać różnice w wydajności pomiędzy skanowaniem:

  • Tradycyjnym (lokalnym), gdzie do wykrywania wirusów stosowane są sygnatury oraz ochrona przez heurystykę.
  • Hybrydowym - gdzie łączona jest tradycja z nowoczesnością (sygnatury, heurystyka, chmura).
  • Centralnym - za pośrednictwem funkcjonalności serwera bezpieczeństwa - integralnej części konsoli GravityZone instalowanej w sieci lokalnej, odciąża ze skanowania stacje robocze. 

Aby na powyższych wariantach skanowania sprawdzić wpływ agenta Bitdefender Endpoint Security Tools na zużycie zasobów sprzętowych wirtualnego systemu Windows 10 Pro x64, skorzystaliśmy z monitora wydajności opracowanego przez firmę Microsoft, który jest integralną częścią systemów z rodziny Windows. W badaniu tym sprawdzono rzeczywiste zapotrzebowanie na czas procesora wyrażony w procentach oraz pamięć RAM - wyłącznie przez procesy agenta. Takie podejście do testów, kiedy pod uwagę nie są brane uruchomione w tym samym czasie inne procesy systemowe i aplikacji trzecich pozwala odseparować zużycie zasobów sprzętowych antywirusa od pozostałych procesów oddając rzeczywiste wymagania.Metodyka

  • Host 1 o parametrach - CPU: AMD FX-6300, RAM: 8GB DDR3, SSD: 240SSD pełnił rolę środowiska z wirtualnymi maszynami. 
  • Host 2 o parametrach - CPU: i5 2520M, RAM: 8GB DDR3, SSD: 240SSD pełnił rolę urządzenia wirtualnego Bitdefender GravityZone Virtual Appliance z zainstalowanym serwerem bezpieczeństwa. 

Do testu przygotowano trzy maszyny wirtualne o przydzielonych zasobach:

  • CPU: 2x 3,4GHz 
  • RAM: 2GB DDR3
  • SSD: 40GB

MetodologiaPrzed zainstalowaniem na poszczególnych maszynach wirtualnych agentów Bitdefender Endpoint Security Tools, odpowiednio skonfigurowano pakiet instalacyjny agentów Bitdefender dla systemu Windows. Do ochrony stacji roboczej Windows 10 Pro x64 wykorzystano ustawienia predefiniowane przez producenta. 

Wyróżniamy trzy rodzaje skanowania: lokalne, hybrydowe i centralne. Po więcej szczegółów odsyłamy do artykułu “Bitdefender GravityZone Virtual Appliance dedykowany dla środowisk wirtualnych”.

Poniższe wykresy zostały wykonane przez monitor wydajności, który przez 10 minut w trybie jałowym oraz pod obciążeniem zbierał z interwałem ustawionym na 1 sekundę średnie wyniki zapotrzebowania na pamięć RAM i upływ czasu procesora potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania aplikacji Bitdefender Endpoint Security Tools.Wykresy zawierają średnie obciążenie RAM i CPU z każdej sekundy badania. Po 10 minutach, działanie monitora wydajnościowego było zatrzymywane. Następnie obliczano średnią wartość z 600 pomiarów z każdej sekundy dla każdego procesu z dokładnością do 1 bajta (dla pamięci RAM). Wynik zamieniano na wartość wyrażoną w megabajtach [ MB ]. 
Podobne artykuły

Bidefender jako jeden z nielicznych dostawców oprogramowania antywirusowego oferuje swoim klientom...
W poprzednich artykułach, w których został przedstawiony produkt GravityZone marki Bitdefender...
Walka ze szkodliwym oprogramowaniem w szpitalach i placówkach medycznych w zasadzie nie różni się...
Zjawisko shadow IT chociaż nie jest specjalnie rozpropagowane w Polsce, to pod względem...

Dodaj komentarz