Trend Micro: pod ostrzałem sektor medyczny i systemy punktów sprzedaży

21 maja, 2015

Sytuację na arenie cyberbezpieczeństwa w pierwszym kwartale tego roku kształtowało przede wszystkim pojawianie się ataków wykorzystujących zarówno stare, jak i nowe metody. Złośliwe reklamy (malvertising), exploity 0-day, złośliwe oprogramowanie starego typu i liczące sobie już dziesięć lat zagrożenie FREAK to tylko niektórzy antybohaterowie nowego raportu Trend Micro Incorporated – „Bad Ads and Zero-Days: Reemerging Threats Challenge Trust in Supply Chains and Best Practices” („Złe reklamy i zero-day: powracające zagrożenia podważają zaufanie do systemu sprzedaży i najlepszych praktyk”). Z perspektywy poszczególnych sektorów, zwiększyła się aktywność zagrożeń wymierzonych w systemy służby zdrowia i punkty sprzedaży detalicznej. Autorzy raportu podkreślają, że w aktualnej sytuacji, w której administratorzy dysponują bardzo niewielkim marginesem błędu, bierność może przyczyniać się do znacznego zwiększenia ryzyka związanego z cyberzagrożeniami. 

„Pomimo tego, że rok 2015 dopiero się rozpoczął, już teraz widzimy, że będzie on ważny zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i zaawansowanie i poziom wyrafinowania pojawiających się ataków” – komentuje Raimund Genes, CTO, Trend Micro. „Wzrost liczby ataków wymierzonych w systemy instytucji służby zdrowia, w połączeniu z coraz większym rozpowszechnieniem złośliwych reklam wskazuje, że użytkownicy są obecnie atakowani z kilku frontów jednocześnie. Nie ma wątpliwości co do tego, że zarówno przedsiębiorstwa jak i indywidualni użytkownicy muszą przyjąć aktywną i zapobiegawczą postawę, aby ochronić się przed tymi zagrożeniami. Jak wyglądałaby polityka twojej firmy w środowisku zerowego zaufania? Utrzymanie bezpieczeństwa zasobów finansowych, danych osobowych i własności intelektualnej wymaga przyjęcia odmiennej, zdecydowanej strategii obrony”.

Adware zajął pierwsze miejsce na liście zagrożeń wymierzonych w platformy mobilne – eksperci Trend Micro zidentyfikowali już ponad 5 milionów zagrożeń atakujących system Android, zbliżających się do liczby 8 milionów prognozowanych na koniec tego roku. Co więcej, złośliwe i potencjalnie niebezpieczne aplikacje blokowane w tym okresie przez narzędzia Trend Micro były związane właśnie z zagrożeniami adware, co koresponduje z obserwowanym wzrostem ich liczebności.
 
Analitycy Trend Micro odkryli także, że exploity zero day wymierzone w oprogramowanie Adobe korzystały ze złośliwych reklam, przez co użytkownicy nie musieli już odwiedzać złośliwych stron, aby zainfekować swoje systemy.
 
W sektorze usług medycznych zaobserwowano znaczący wzrost liczby cyberataków, a platforma iOS i systemy punktów sprzedaży w dalszym ciągu znajdowały się pod ostrzałem. Jako że exploity wymierzone w cele tego typu od kilku lat były wciąż mało zaawansowane, analitycy wnioskują, że wzrost ich liczby jest związany przede wszystkim z brakiem przygotowania na atak – to przeoczenie, któremu będzie trzeba zaradzić. 

„Musimy zadać sobie dziś pytanie: czy nasze działania są wystarczające, aby ochronić nas przed zagrożeniami?” – dodaje Genes. „To prawda, że musimy nieustannie aktualizować nasze systemy, aby chronić się przed nowymi atakami, jednak pierwszy kwartał tego roku pokazuje wyraźnie, że musimy wciąż uważać na starsze zagrożenia i nie istnieje system operacyjny lub sektor usług, którego to nie dotyczy”.

Główne punkty raportu 

  • Poważne ataki w branży usług medycznych: jedne z największych instytucji z branży usług medycznych, m.in. Premera Blue Cross i Anthem, padły ofiarami kradzieży danych, w wyniku których ujawniono informacje finansowe i medyczne milionów klientów. 
  • Stare zagrożenia wzmocnione nowymi narzędziami do ataków ukierunkowanych, nowymi taktykami i procedurami ataku: Rocket Kitten i osoby odpowiedzialne za operację Pawn Storm kierują spojrzenie na nowe cele udowadniając, że ataki ukierunkowane wciąż ewoluują. 
  • Pakiety Exploit Kit stają się bardziej wyrafinowane: pakiety exploit kit nieustannie się rozwijają, poszerzają swój arsenał o nowe exploity i stają się przez to bardziej atrakcyjne zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących hakerów. 
  • Dynamiczny wzrost liczby zagrożeń crypto-ransomware wymierzonych również w przedsiębiorstwa: zagrożenia crypto-ransomware wymierzone są w nowe cele, atakując już nie tylko klientów, lecz również firmy. 
  • Macro Malware – stary, ale wciąż skuteczny: powrót zagrożeń macro malware wskazuje, że cyberprzestępcy wykorzystują bierność użytkowników, którzy polegają na domyślnych zabezpieczeniach Microsoft Office.
  • Znana od dekady luka w zabezpieczeniach FREAK wywołuje trudności z doborem aktualizacji bezpieczeństwa: coraz więcej luk w zabezpieczeniach pojawia się w systemach i aplikacjach open source co sprawi, że administratorom systemów IT będzie coraz trudniej redukować ryzyko ataków. 

Cały raport można znaleźć na stronie: http://www.trendmicro.pl/security-intelligence/research/trendlabs-q1-2015-security-roundup/   
Wpis na blogu dotyczący raportu znajduje się pod adresem: http://blog.trendmicro.com/1q-2015-security-roundup/

źródło: Trend Micro

Adrian Ścibor

Adrian Ścibor

W ramach działań związanych z cyberbezpieczeństwem odpowiada w AVLab za przeprowadzanie testów rozwiązań ochronnych przed zagrożeniami. Opracowuje strategie oraz narzędzia, które pomagają w ochronie danych i systemów przed cyberatakami. Współuczestnik międzynarodowej grupy non-profit AMTSO, która zrzesza ekspertów IT.
Adrian Ścibor

Adrian Ścibor

W ramach działań związanych z cyberbezpieczeństwem odpowiada w AVLab za przeprowadzanie testów rozwiązań ochronnych przed zagrożeniami. Opracowuje strategie oraz narzędzia, które pomagają w ochronie danych i systemów przed cyberatakami. Współuczestnik międzynarodowej grupy non-profit AMTSO, która zrzesza ekspertów IT.

PODZIEL SIĘ:

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak na razie nikt nie podzielił się opinią.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wyrażam zgodę na przesłanie oferty drogą telefoniczną przez IT Partners security sp. z o.o. z siedzibą Katowicach ul.Padereskiego 35 na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wyrażam zgodę na przesłanie oferty drogą mailową przez IT Partners security sp. z o.o. z siedzibą Katowicach ul.Padereskiego 35 na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

[ninja_tables id=”27481″]