Przez kilka ostatnich miesięcy specjaliści z Trend Micro dostarczali informacje i dowody związane z działaniem ransomware’u Reveton zwanego także „trojanem policyjnym”. Policja w Hiszpanii po raz pierwszy zainteresowała się tego typu oprogramowaniem w wyniku nasilających się skarg, które otrzymywała od ofiar trojana. Trend Micro współpracowało z organami ścigania niezwykle blisko, dzieląc się informacjami, próbkami oraz szczegółami technicznymi. Bezpośrednim wynikiem działań i badań Trend Micro było dokładnie odtworzenie infrastruktury sieciowej wykorzystywanej przez przestępców, w tym przekierowań ruchu, jaki i serwerów typu command-and-control (C&C). Część informacji zdobytych przez organy ścigania umożliwiła identyfikację jednej z osób kierujących tą działalnością przestępczą.
Informacje te w znacznym stopniu przyczyniły się do aresztowania co najmniej 11 osób. Jednym z aresztowanych jest 27-latek rosyjskiego pochodzenia, który najprawdopodobniej jest jedną z czołowych postaci w gangu zajmującym się tworzeniem oprogramowania typu ransomware znanego jako Reveton. Aresztowanie miało miejsce w Dubaju, obecnie wymiar sprawiedliwości w Hiszpanii pracuje nad wnioskiem o ekstradycję. Dzięki tej operacji udało się zlikwidować część gangu odpowiedzialnego za spieniężenie voucherów PaySafeCard/UKash. Przestępcy działali także na terenie Hiszpanii, gdzie dokonywali wymiany tych voucherów na prawdziwą walutę, którą wysyłano następnie do głównego gangu w Rosji. Dziesięciu spośród aresztowanych było najprawdopodobniej zaangażowanych w pranie brudnych pieniędzy, sześciu z nich to Rosjanie, kolejnych dwóch to Ukraińcy, jest też dwóch Gruzinów. Policja szacuje, że grupa ta mogła w ciągu roku wyprać nawet 1 mln euro.
Skoordynowana operacja (podobna do zeszłorocznej akcji Trend Micro i FBI przeciwko DNS Changer), której celem było doprowadzenie do aresztowania osób biorących aktywny udział działaniach cyberprzestępczych, nie była skoncentrowana wyłącznie na rozbiciu powiązanej z tą działalnością siatki. Dzięki takiemu podejściu akcja może służyć za wzór pokazujący, jak branża IT security może efektywnie współpracować z wymiarem sprawiedliwości w walce z cyberprzestępstwami.
Tekst pochodzi z bloga Rika Ferguson, Dyrektora ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro: http://countermeasures.trendmicro.eu/new-bracelets-for-ransomware-kingpin/
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy