Unia Europejska po zapowiedziach utworzenia niezależnej agencji dostarczającej fachową wiedzę w zakresie edukowania obywateli wspólnoty o zagrożeniach w sieci, a przede wszystkim certyfikowaniu zabezpieczeń infrastruktury krytycznej (np. sieci energetycznych), informuje, że podatnicy UE dorzucą się do finansowego wsparcia społeczności, która aktywnie znajduje luki w oprogramowaniu. W 2019 roku na nagrody dla ekspertów przyznano pulę ponad 850 000 euro.
Zapoczątkowana w 2014 roku inicjatywa Audytu Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FOSSA, Free and Open Source Software Audit) przez Julię Reda z Partii Piratów rozpoczyna nową erę dla bezpłatnego i otwarto-źródłowego oprogramowania. Wielu ludzi (czyt. polityków) może w końcu zda sobie sprawę, jak ważne jest bezpłatne oprogramowanie dla integralności, niezawodności i bezpieczeństwa Internetu. Julia Reda sama napisała, że Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska opierają się na oprogramowaniu, takim jak Drupal, aby zarządzać stronami internetowymi. Sieć ma kluczowe znaczenie dla gospodarki i administracji i w zasadzie dla każdej dziedziny życia. Korzystanie z Internetu za pomocą bezpłatnego i bezpiecznego oprogramowania jest kluczowe, dlatego priorytetem jest lepsze zabezpieczenie projektów takich jak: Drupal, KeePass, PuTTY, FileZilla, Nopad++, Apache, VLC Media Player i wielu innych.
Zapoczątkowany projekt FOSSA (Free and Open Source Software Audit) przez Julię Redę i jej kolegę z Parlamentu Europejskiego dostał od Komisji Europejskiej zielone światło na kolejne lata działalności. Pieniądze zostaną przekazane dwóm platformom, na których można zgłaszać luki w zabezpieczeniach (HackerOne i Intigriti/Deloitte) oraz ubiegać się o wynagrodzenie. Wysokość nagrody w tego typu programach jak zawsze jest uwarunkowana powagą znalezionej podatności. Pierwsze bug bounty dla wybranych projektów startuje już od 7 stycznia 2019 roku.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy