Jeden z pracowników, którego komputer jest pod kontrolą Bitdefender Endpoint Security niemal został ofiarą internetowego oszustwa „na DHL”. Na szczęście program antywirusowy w porę zablokował szkodliwą stronę i nie dopuścił do potencjalnej infekcji lub próby wyłudzenia danych personalnych.
Wiadomość z wyglądu nie różniła się niczym od podobnych treści. Oszust informował w niej swoje ofiary o cofnięciu paczki podczas etapu sortowania i odesłaniu jej z powrotem do nadawcy. Tym bardziej mogłoby się to wydawać wiarygodne, jeśli ktoś faktycznie wysłałby paczkę za pośrednictwem przewoźnika DHL.
Jak widać na załączonych zrzutach ekranu ani nadawca, ani witryna, do której ofiara jest kierowana nie ma związku z firmą DHL. Twórca spamu nie zadał sobie nawet trudu aby zakamuflować adres, gdyż nie liczył na to, że ktokolwiek będzie weryfikował te dane. W podobnych kampaniach nie liczy się jakość, ale ilość. Nawet jeśli wiadomość trafi do tysiąca użytkowników istnieje szansa, że przynajmniej jeden procent z nich udostępni swoje dane lub zainfekuje komputer postępując zgodnie ze wskazówkami oszusta.
Podczas odczytywania podobnych wiadomości zalecamy weryfikować zarówno nadawcę jak i odnośniki, które na pierwszy rzut oka nie zdradzają do jakiej odsyłają witryny internetowej.
źródło: Bitdefender
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy