Konferencja SECURE 2019 to prawdopodobnie najstarsza tego typu impreza w Polsce w całości poświęcona zagadnieniom zabezpieczeń, analizy złośliwego oprogramowania, tematów dla menadżerów i dyrektorów IT, a także prawników działających w obszarze cyberświata.
W październikowej edycji, której organizatorami byli NASK i działający w jego strukturach zespół CERT Polska, pokazano szereg prezentacji, które były skierowane do administratorów, członków zespołów bezpieczeństwa, a także praktyków z tej dziedziny.
Reportaż z tegorocznej edycji
Materiały z SECURE 2019
W tym roku jest w czym wybierać. Najlepiej prześledzić wszystkie dostępne materiały wideo.
Bardzo techniczni użytkownicy, jak i pracownicy zespołów IT powinni zainteresować się budową sandbox’a bazującego na projektach open-source, którymi są DRAKVUF i LIBVMI. Oba te rozwiązania pozwalają analizować złośliwe oprogramowanie na poziomie hiperwizora.
Dla administratorów, pracowników SOC, jak i pracowników biurowych, Przemysław Jaroszewski — kierownik zespołu CERT Polsa, miał do przekazania bardzo ciekawe informacje na temat raportowania incydentów, czyli wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o zgłaszaniu incydentów do CSIRT: Czy zgłoszenia są anonimowe? Po co zgłaszać incydent? Kto na tym skorzysta? Kto jest zobligowany prawnie do zgłaszania incydentów?
O fizycznych atakach szkoleniowych na instytucje samorządowe opowiadał Adam Szkudlarski z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który przedstawił raport z ćwiczeń obronnych „Piast”. Natomiast bardziej o cyberprzestrzeni w kontekście zabezpieczania jednostek edukacyjnych mówił Krzysztof Chwedorczuk z NASK oraz Maciej Iwanicki z F5 Networks z prezentacją pt. „W jaki sposób zabezpieczyć 25 tysięcy placówek edukacyjnych? Ogólnopolska Sieć Edukacyjna — zarys architektury”.
Te oraz inne nie mniej ciekawe materiały są dostępne na kanale YouTube CERT Polska.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy