SOPHOS – angielski producent oprogramowania zabezpieczającego dla komputerów PC i mobilnych urządzeń, twórca aplikacji szyfrujących, oraz dostawca zintegrowanych rozwiązań do zarządzania zagrożeniami, zgodnie z zapowiedzią przedstawił swoją wizję ochrony Next Generation Enduser Protection, która jest pochodną Projektu Galileo.

Przypomnijmy, że Projekt Galileo powstał w czerwcu 2014 roku, którego głównym fundamentem jest nowe podejście do ochrony opartej o użytkownika a nie o jego urządzenie. Definicja Projektu Galileo zakłada również, że to użytkownik powinien zadbać o szyfrowanie swoich danych, które są głównym celem szkodliwego oprogramowania i hakerów. Więcej o tym projekcie pisaliśmy na początku stycznia.

Zaprezentowane aplikacje Endpoint Protection, SafeGuard Encryption i Mobile Encryption poprzez integrację innowacyjnych technologii mają zagwarantować łatwiejsze zarządzanie danymi, bezpieczeństwem urządzeń oraz przynieść nową jakość ochrony punktów końcowych.

Na wizję Next Generation Enduser Protection składają się trzy fazy:

1. Pierwsza zakłada wykrywanie złośliwej komunikacji z serwerem C&C. W tym celu udostępniono nowy system ochrony Sophos System Protector, który jest zarządcą agentów na punktach końcowych. Zebrane dane z urządzeń końcowych korelują się z analizatorem szkodliwego ruchu (Malicious Traffic Detection) na urządzeniu SOPHOS UTM i pozwalają w porę zidentyfikować zagrożenia. Skutkuje to lepszą ochroną przed zaawansowanymi zagrożeniami oraz mniejszą liczbą fałszywych alarmów.

2. System SafeGuard Encryption 7 przynosi szereg małych, ale ważnych aktualizacjach mających na celu poprawę wydajności, stabilności i korzystania z produktu. SafeGuard Encryption zapewnia pełną ochronę danych dla wielu platform i urządzeń oraz pozwala na odzyskanie deszyfrujących kluczy, danych i zapomnianych haseł. Wersja 7.0 jest już dostępna do pobrania dla obecnych klientów.

3. Sophos Mobile Encryption (SME) 3 umożliwia tworzenie i przeglądanie zaszyfrowanych dokumentów oraz zarządzanie wieloma kluczami z jednej aplikacji. MSP integruje się z centralną konsolą Sophos Mobile Control i SafeGuard Encryption, dzięki któremu pracownik uzyskuje dostęp do zaszyfrowanych dokumentów praktycznie z każdego miejsca. Rozwiązanie Sophos Mobile Encryption integruje się z usługami Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive, Egnyte, Telekom Media Center. Zaimplementowany protokół WebDAV pozwala uzyskać dostęp do danych z OwnCloud, Strato HiDrive, Windows Server.

Obecni klienci rozwiązań Sophos Cloud Enduser Protection i Sophos Cloud Endpoint Protection Advanced powinni już otrzymać stosowne aktualizacje. Jeśli jeszcze nie są dostępne, powinny pojawić się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Wymienione wyżej aktualizacje trafią do rozwiązań Endpoint Protection Advanced i Enduser Protection Bundles w pierwszej połowie 2015 roku.

Aplikacje Sophos Mobile Encryption dostępne są już w Apple Store i Google Play.

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się