Premiera najnowszych wersji antywirusów Bitdefender 2020 odbyła się kilkanaście dni temu. Już wtedy podsumowaliśmy najważniejsze zmiany w oprogramowaniu. Tamten wpis miał charakter przeglądowy, dlatego niniejszy artykuł jest jego rozwinięciem, zorientowanym na nowych użytkowników, którzy chcieliby za darmo wypróbować Bitdefender Family Pack 2020. Dla pięciu czytelników mamy roczną licencję. Wskazówek należy szukać w tym tekście.
Czytelnicy, którzy nie chcą brać udziału w konkursie, mogą skorzystać ze specjalnych zniżek. Sklep internetowy antywirus.com respektuje Kartę Dużej Rodziny. Jest to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin, które posiadają co najmniej troje dzieci. Karta funkcjonuje w instytucjach publicznych, ale także w wielu prywatnych firmach, również tych z branży zabezpieczeń. KDR daje rodzinom wielodzietnym ulgi finansowe i występuje w wersji tradycyjnej oraz elektronicznej. Kartę Dużej Rodziny respektują także firmy z branży antywirusowej.
Bitdefender vs ESET vs F-Secure vs Kaspersky vs G DATA vs mks_vir
Bitdefender oferuje kilka rodzajów pakietów: Bitdefender Antivirus Plus 2020, Bitdefender Internet Security 2020, Bitdefender Total Security 2020 i Bitdefender Family Pack 2020. Przedostatnia i ostatnia wersja jest najbardziej rozbudowana i najczęściej polecana przez AVLab. Zabezpiecza systemy Windows, Android, macOS i Android. Multi-platformowa licencja może być użyta do aktywacji oprogramowania antywirusowego na wyżej wymienionych systemach operacyjnych.
Bitdefender Antivirus Plus 2020 i Bitdefender Internet Security 2020 mogą chronić wyłącznie Windows. Licencja nie może być użyta w macOS, iOS lub w Androidzie. Aby chronić te systemy, należy dokupić osobne wersje: Bitdefender Antivirus for Mac, Bitdefender Mobile Security for Android oraz Bitdefender Mobile Security for iOS. Właśnie z tego powodu najbardziej korzystną ofertą jest licencja na kilka urządzeń, niezależnie od systemu operacyjnego. Taką ochronę gwarantuje nowy Bitdefender Total Security 2020 albo licencja do użytku domowego Bitdefender Family Pack 2020.
Dlaczego Bitdefender, a nie ESET, F-Secure, Kaspesky, G DATA, czy chociażby mks_vir? Najbardziej rozbudowany pakiet od firmy ESET, czyli ESET Smart Security, daje ochronę dla 3 urządzeń PC i 3 urządzeń mobilnych. Podobnie F-Secure TOTAL — dla 5 urządzeń PC i 5 mobilnych. Natomiast Kaspersky Total Security chroni maksymalnie do 5 urządzeń, niezależnie od systemu operacyjnego. Rozwiązanie równie dobre, G DATA Total Security, może chronić maksymalnie 5 urządzeń. Najbliżej do Bitdefendera ma mks_vir w wersji „Dom i Mała firma 5+5”, bo chroni aż 5 komputerów Windows i 5 urządzeń z Androidem, ale nie wspiera systemów Apple. Zresztą te wszystkie propozycje i tak średnio wyglądają na tle oferty Bitdefender Family Pack 2020.
Żadne rozwiązanie nie może konkurować ceną z Bitdefender, jeśli przeliczymy koszt licencji na ochronę jednego urządzenia w skali roku. Limit chronionych urządzeń w Bitdefender Family Pack 2020 wynosi aż 15! Wspierane są systemy Windows, macOS, iOS, Android.
Dodatkowo Bitdefender ma kompleksową ofertę na ochronę różnych systemów operacyjnych z pakietem VPN w jednym. Warto z niej skorzystać, jeśli chce się mieć nielimitowany dostęp do VPN dla 5-ciu urządzeń. Niestety oferta nie jest dostępna u polskiego dystrybutora, niemniej płatność może być zrealizowana za pomocą tradycyjnego przelewu, kartą albo PayPal-em bezpośrednio u producenta.
Bitdefender na urządzenia mobilne
Android to dziurawy system, ponieważ producenci telefonów nie zapewniają aktualizacji bezpieczeństwa już po dwóch latach od zakupu. Luk na system operacyjny, procesor szyfrujący, albo firmware układu Wi-Fi, przybywa w tempie lawinowym, nawet dla nowych wersji Androida. Tak zwane flagowce (starsze, kilkuletnie) z co najmniej 3-4GB pamięci RAM, mogłyby bez problemu udźwignąć nowego „robota”. Problem nie jest zależny tylko od Google, który w ramach projektu Android Open Source Project (AOSP) łata wszystkie nowe Androidy do wersji 7 włącznie. Każda autorska modyfikacja to następujące po sobie zależności i problemy przy aktualizacji, dlatego producenci nie śpieszą się z wydawaniem łatek bezpieczeństwa dla zmodyfikowanych systemów. Średnio już po kilkunastu miesiącach, nowy smartfon z Androidem nie dostaje na bieżąco łatek bezpieczeństwa.
Exploitem na niezałatany moduł najłatwiej zainfekować system, odwiedzając złośliwą stronę internetową. Nie trzeba otwierać „ryzykownej” tematyki. Czasami ulubione miejsce w sieci może wyświetlać zainfekowane reklamy, które nie są ładowane z tego samego serwera co strona internetowa. Przestępcom łatwiej przekierować użytkownika na złośliwą witrynę ze spreparowanym obrazkiem PNG, w którym będzie znajdował się exploit, niż wymyślać drogie scenariusze ataku. Najprostszy sposób to socjotechniczny atak.
Użytkownicy, którzy nie otrzymują aktualizacji, nie mają co liczyć na skuteczne zabezpieczenie. Tutaj ważne są pakiety antywirusowe z aktywną ochroną podczas przeglądania stron internetowych. Z tego powodu dla starszych i nowych urządzeń, Bitdefender ma kompleksową ochronę.
Bitdefender Mobile Security for Android integruje się z zainstalowanymi przeglądarkami Chrome, Firefox, Operą oraz kilkoma innymi. Ochrona przed złośliwą zawartością będzie tak samo skuteczna jak na komputerach.
Kolejnym modułem w pakiecie mobilnym jest weryfikacja, czy podany adres e-mail znajduje się w jednym z publicznych wycieków baz danych. Podobny monitor wdrożyła Mozilla do swojej przeglądarki. Użytkownicy bardziej techniczni, którzy (słusznie!) korzystają z menadżera haseł KeePass, mogą wypróbować podobne narzędzie i sprawdzić, czy ich adresy e-mail z KeePass wyciekły do sieci.
Następną dobrą funkcją jest ochrona przed zgubieniem. Można tym zarządzać z dowolnej przeglądarki, logując się do Bitdefender Central. Namierzanie telefonu, zablokowanie kodem PIN, czy zdalne wyczyszczenie urządzenia — to wszystko jest dostępne z dowolnego komputera lub tabletu.
Tutaj ważna uwaga, aby dane lokalizacyjne były włączone. Bitdefender ujawni lokalizację urządzenia na podstawie ostatnich dostępnych współrzędnych anten operatora telekomunikacyjnego albo — jeśli smartfon korzysta z Wi-Fi — wskaże publiczny adres IP dostawcy Internetu z przybliżoną lokalizacją.
Bitdefender ostrzega też przy łączeniu się z sieciami otwartymi. To funkcja w zasadzie edukacyjna i zarezerwowana dla nietechnicznych użytkowników. Łączenie się z niezabezpieczonymi punktami jest bezpieczne, jeśli ma się zainstalowany i włączony VPN.
VPN funkcjonuje jako tunel pomiędzy urządzeniem użytkownika a serwerem VPN w wybranym kraju. Z serwera VPN zaszyfrowane połączenie przekierowywane jest do wybranej wcześniej strony internetowej lub usługi (FTP, SSH i innych). Tunel znacznie utrudnia podsłuchiwanie pakietów i namierzenie prawdziwego adresu IP użytkownika.
Serwer VPN sprawia, że połączenie z bankiem może być bezpieczne, nawet przy użyciu otwartych sieci Wi-Fi. Taki ruch nie może być kontrolowany przez dostawcę Internetu, chociaż dzięki logom operator dowie się, że jego klient korzystał z VPN. Nie będzie jednak w stanie blokować zdefiniowanych zasobów, słów kluczowych czy stron internetowych.
Antywirus Bitdefender ma wbudowany darmowy VPN, który niestety jest ograniczony do 200 megabajtów transferu dziennie. Dzisiaj to tyle co nic. Może zabraknąć na kilka sesji z aplikacją bankową, ponieważ uruchomione usługi i aplikacje w tle też pożerają dostępny transfer. Pełny VPN w pakiecie Bitdefender jest dodatkowo płatny. Subskrypcja nie jest dostępna u polskich pośredników. Zakupu licencji dokonuje się przez stronę Bitdefender.com. Płacić można przelewem, kartą albo PayPal-em.
Kontrola Rodzicielska klasy Premium
Recenzując Bitdefender Family Pack trzeba przybliżyć rodzicom tę funkcjonalność, która pomoże kontrolować dzieci w Internecie. Niestety cyfrowa era wnosi do prywatnego życia pewne zagrożenia, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, które mogą doświadczyć zgubnego w skutkach niekontrolowanego dostępu do treści. Dotyczy to większości świadomych i szukających odpowiedniego rozwiązania rodziców. Nikt nie jest w stanie kontrolować wszystkich działań dziecka. Nawet zachowując odpowiednie środki ostrożności, młody użytkownik może z czystej ciekawości „zabłądzić” i przypadkiem trafić na przesłania zawierające przemoc, pornografię, wulgarny język i wiele innych.
Co więc może zrobić rodzic? Zupełne odcięcie od Internetu i urządzeń mobilnych raczej nie wchodzi w grę. Słusznym rozwiązaniem jest wykorzystanie oprogramowania monitorującego i blokującego poczynania młodego użytkownika.
Są jeszcze rzeczy do poprawy. Przede wszystkim wyniki wyszukiwania w Google nie są objęte kontrolą zawartości. Można wyświetlać obrazy czy linki do filmów, które nie są odpowiednie dla wieku, a powinny być ukrywane w wynikach wyszukiwania. Da się to tymczasowo obejść, blokując „wyszukiwarki” jako kategorię stron. Jednakże czy ma to jakikolwiek sens?
Większym problem jest (nie)blokowanie treści w przeglądarce Firefox. Aplikacja Bitdefender Parental Control w Firefox blokuje treść, ale wyrzuca komunikat o blokadzie strony na nową zakładkę. Dziecko może powrócić do listy zakładek i przeglądać poprzednią kartę. Bez żadnych ograniczeń. Na szczęście w Chrome działa to tak jak powinno.
Poza tymi dwoma błędami, które już zgłosiliśmy do poprawy, nie zauważyliśmy niczego, co wzbudziłoby naszą obawę. Dzięki Kontroli Rodzicielskiej opiekun będzie powiadamiany na adres e-mail o wszystkich nieodpowiednich akcjach np. przekroczeniu ilości godzin spędzonych ze smartfonem. Dzięki temu może szybko zareagować i dostosować blokowanie do aktualnych wymagań. Kontrola Rodzicielska w Bitdefender Family Pack 2020 posiada dużo pomocnych funkcji w ochronie dziecka przez złymi rzeczami z Internetu i dostępu do technologii w młodym wieku.
Na koniec należy przypomnieć i zwrócić uwagę, że nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane oprogramowanie nie zastąpi w wychowywaniu rodzica i zdrowego rozsądku. Kiedy życie staje się coraz bardziej uzależnione od technologii, warto mieć po swojej stronie pomocnika i doradcę, takiego jak Bitdefender Family Pack.
Ochrona zapożyczona z produktów dla dużego biznesu
Bitdefender Family Pack to nazwa rozwiązania, a więc w środku, oprócz funkcji przydanych dla rodziców, znajduje się zabezpieczenie najwyższych lotów. Bitdefender Total Security 2020 to oprogramowanie do ochrony komputerów. Już po zainstalowaniu zostają ujawnione pierwsze problemy z bezpieczeństwem.
Słabe hasło nie jest problemem w domu. Gorzej, jeśli urządzenie nosimy do pracy albo do szkoły. Warto skonfigurować odcisk palca w Windows 10 lub macOS. Niektóre droższe laptopy posiadają na obudowie czytnik linii papilarnych, który sprawdzi się lepiej niż tradycyjne hasło.
Następnie antywirus pokaże, co jest nie tak ze środowiskiem pracy. Niezaktualizowana przeglądarka Mozilla Firefox na pewno zawiera luki. Bitdefender rekomenduje pobranie i zainstalowanie nowej wersji. Programy, które są stare, również będą na takiej liście.
Następnym zadaniem zaproponowanym przez „Autopilota” jest włączenie ochrony folderów przed zaszyfrowaniem. W ustawieniach nazywa się to „Bezpieczne pliki”. Kiedy dowolny typ szkodliwego oprogramowania albo nieznana aplikacja próbuje uzyskać dostęp do danych zapisanych w katalogach użytkownika, np. Dokumenty, Obrazy, Muzyka, OneDrive, Dropbox, to antywirus nie dopuści do takiej zmiany. Dotyczy to także folderów, które zostały ręcznie dodane do folderów chronionych w ustawieniach modułu „Bezpieczne pliki”. Na przykład nietypowy notatnik dla programistów albo niszowy program do obróbki graficznej, jeżeli spróbuje nadpisać pliki znajdujące się w chronionych folderach, zostanie zablokowany. Użytkownik otrzyma powiadomienie i będzie mógł zdecydować, czy zezwolić ponownie na modyfikację. To bardzo dobra ochrona ważnych plików przed zaszyfrowaniem i skasowaniem. Warto z niej korzystać.
Co można zrobić, jeśli Windows jest już zainfekowany lub się nie uruchomi? Bitdefender oferuje środowisko ratunkowe. Bitdefender Rescue CD to narzędzie wbudowane w antywirusa lub obraz ISO do nagrania na pendrive za pomocą oprogramowania, które zresztą polecamy do takich operacji — Rufus.
Zalecenia wszystkich producentów antywirusów nie są bezpodstawne. Aby zmniejszyć zużycie zasobów, należy bezzwłocznie po zainstalowaniu antywirusa uruchomić pełne skanowanie wszystkich dysków. Podczas pracy antywirus wykonuje wstępne skanowanie w tle, czyli prawie wszystko na dysku. Poza tym lepiej od razu wypróbować skaner i pozbyć się zagrożeń już na samym początku.
I w zasadzie to już wszystko, co należy zrobić po zainstalowaniu ochrony Bitdefender 2020. Oprogramowanie jest skonfigurowane optymalnie i nie mamy żadnych zastrzeżeń odnośnie do ustawień.
Tryb Bankowy to bezpieczne logowanie i przelewy
To jeden z najważniejszych modułów w oprogramowaniu Bitdefender. Jeżeli trudno wyobrazić sobie transfer pieniężny z okienka w placówce banku i zarazem ceni się czas, wygodę oraz bezpieczeństwo, to Bitdefender będzie odpowiedni. W teście ochrony bankowości internetowej przeprowadzonym przez portal AVLab.pl w 2019 roku Bitdefender SafePay zdobył bardzo wysoką ocenę „BEST++”.
Bitdefender Safepay chroni przed oszustwami, phishingiem, wirusami i szkodliwym oprogramowaniem, m.in keyloggerami i screenloggerami, które zostały zaprojektowane w celu przechwytywania naciśnięć klawiszy i robienia zrzutów ekranu. Użytkownik może przełączać się pomiędzy wirtualnym środowiskiem Bitdefender Safepay a swoim pulpitem. W trakcie tych czynności może korzystać z komputera tak jak do tej pory. Jeżeli sesja Safepay jest aktywna, nie pozwoli zewnętrznym aplikacjom modyfikować środowiska Bitdefender Safepay. W ten sposób przełączając się do bezpiecznej przeglądarki, komputer będzie chroniony przed zagrożeniami internetowymi.
Wsparcie dla przeglądania Internetu
Monitorowanie dostępu aplikacji do kamer internetowych i mikrofonu, to ważna funkcja antywirusa dbającego o prywatność. Z dostępu do kamery może korzystać złośliwe oprogramowanie lub sprzętowe backdoory. Ochrona ta jest domyślnie włączona, ale powiadomienia już nie. Raporty o zdarzeniach są dostępne w dzienniku, aczkolwiek lepiej wiedzieć zawczasu, że Bitdefender udzielił pozwolenia albo zablokował dostępu do kamery.
Bitdefender słynie ze wzorowej ochrony przed złośliwymi witrynami. I ta ochrona jest domyślnie aktywowana (jest to Zapobieganie Zagrożeniom Online). Natomiast opcjonalny jest moduł Bitdefender Anti-Tracker jako rozszerzenie dla popularnych przeglądarek.
Bitdefender Anti-Tracker nie blokuje reklam. Nie potrafi tego robić. Owszem wskazuje skrypty reklamowe i blokuje próby śledzenia użytkownika, jednak nie potrafi „wycinać” banerów, tak jak to robi uBock Origin. Zablokowane reklamy to nie tylko szybsze wczytywanie się strony. To poprawione bezpieczeństwo. Znamy wiele przypadków, kiedy reklamy przenosiły złośliwe skrypty, ponieważ serwery firmy pośredniczącej w wyświetlaniu reklam zostały zaatakowane przez hakerów. W taki sposób rozprzestrzeniał się trojan bankowy w reklamach YouTube! Wniosek jest następujący: trzeba blokować wizualne reklamy dla własnego bezpieczeństwa.
Bitdefender Anti-Tracker analizuje ruch w witrynie i blokuje skrypty do monitorowania zachowania użytkownika — udaremnia próby śledzenia interakcji. Rozszerzenie współpracuje z przeglądarkami Google Chrome oraz ze wszystkimi bazującymi na silniku Chrome, a także Internet Explorer i Mozilla Firefox. Trwają również prace nad wersją dedykowaną dla MacOS.
Podobne funkcjonalności trafiły niedawno do przeglądarki firmy Mozilla. Najnowsza wersja przeglądarki Firefox 67 Quantum dostała mechanizmy blokujące koparki kryptowalut, ciasteczka i elementy śledzące zewnętrznych witryn, a także blokowanie tzw. fingerprint’u, czyli udostępniania serwerom metadanych na temat urządzenia i konfiguracji, które mogą być przydatne przy korelowaniu informacji z przestępstw internetowych (np. język przeglądarki, rozdzielczość monitora, system operacyjny) albo kampanii marketingowych.
Pozytywne zmiany w ustawieniach zapory sieciowej
Zapora sieciowa to jeden z ważniejszych elementów ochrony. W przypadku niepowodzenia antywirusa potrafi zablokować nieautoryzowane połączenie wywołane na przykład przez program szpiegujący, trojana lub iniekcję DLL.
Zapora w Bitdefenderze dostępna jest dla wersji Internet Security i Total Security. Korzysta z domyślnych reguł zezwalających lub blokujących porty i protokoły, które są zdefiniowane przez producenta. Określają one w jaki sposób aplikacja może łączyć się z Internetem. Bitdefender automatycznie będzie tworzył reguły za każdym razem, kiedy nowa aplikacja będzie próbowała się połączyć z siecią. Co jest ważne, nad regułami użytkownik ma kontrolę i może modyfikować lub tworzyć zupełnie nowe.
Bezpieczeństwo urządzeń w sieci domowej
Bitdefender sprawdza, czy sieć bezprzewodowa, do której podłączony jest np. laptop, smartfon, automatyczny odkurzacz i kamera IP, są zabezpieczone silnymi szyframi kryptograficznymi. To tak zwany Doradca Bezpieczeństwa Wi-Fi.
Jeżeli Bitdefender wykryje nieprawidłowości, to zostaną one wskazane problemy na podstawie wspieranych modeli. Moduł skanera Wi-Fi jest integralną częścią pakietu Bitdefender Family Pack, ale występuje też jako niezależne oprogramowanie Bitdefender Home Scanner.
Lepsza wydajność na dyskach SSD
Za optymalizację systemu odpowiadają trzy moduły. Pierwszy z nich czyści system ze zbędnych plików tymczasowych. To tak zwana Szybka Optymalizacja, która kasuje pozostałości po instalatorach, ciasteczkach przeglądarki czy nawet plikach Windows Update. Drugi moduł obejmuje podgląd uruchamianych aplikacji przy starcie systemu i możliwość ich wyłączenia. Trzeci moduł ujawnia najbardziej spuchnięte pliki na dysku twardym — antywirus szybko je zlokalizuje i może usunąć.
Ogólnie rzecz biorąc Bitdefender 2020 używa mniej zasobów niż w poprzednich latach. Wyraźnie widać, że przyśpieszył.
Wypróbuj Bitdefender Family Pack zanim kupisz. Weź udział w konkursie!
Aby wypróbować Bitdefender Family Pack 2020 nie trzeba sięgać do kieszeni. Oprogramowanie można testować przez 30 dni za darmo bez żadnych ograniczeń. Po tym czasie warto przedłużyć licencję i dodać ją do Bitdefender Central. Można też skorzystać z rekomendowanych sprzedawców oprogramowania Bitdefender Family Pack 2020.
Dla 5 najciekawszych opinii na temat produktów Bitdefender (może to być recenzja każdego z oferowanych przez markę Bitdefender produktów dostępnych w Polsce) przekażemy licencję Bitdefender Family Pack na jeden rok.
Swoje opinie należy wysyłać na adres [email protected] do dnia 25 sierpnia 2019 roku.
Wyniki konkursu oraz najciekawsze opinie zostaną opublikowane na stronie marken.com.pl oraz Bitdefender.pl do dnia 31 sierpnia 2019 r. Regulamin dostępny jest pod tym hiperłączem.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy