Chmura przenika powoli całe nasze życie. Od komputerów, tabletów i smarftonów po tzw. urządzenia Internet of Things. Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez globalnej sieci. Czy technologie oparte o cloud computing to nie rewolucja, a niezbędna konieczność? Najnowsze badanie F-Secure przeprowadzone w firmach o zatrudnieniu do 500 pracowników pokazuje, że 45% firm nie korzysta z rozwiązań w chmurze, a główną przyczyną powstrzymującą firmy przed wdrożeniem tego typu usług są kwestie bezpieczeństwa i brak kontroli nad własnymi danymi. Z kolei badania amerykańskiego serwisu TechTarget trudniącego się treściami ukierunkowanymi dla dostawców technologii na całym świecie zaprzecza bdaniom F-Secure.
Badanie F-Secure’s Digital Company Survey 2013 opracowane zostało na podstawie wywiadów online z decydentami i osobami, mającymi wpływ na zakup oprogramowania komputerowego w firmach o zatrudnieniu do 500 pracowników. Uczestnicy badania pochodzili z ośmiu państw: Finlandii, Francji, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. W badaniu wzięło udział 805 osób. Zostało przeprowadzone przez GfK w listopadzie 2013 roku.
Z badania wynika, że 45 proc. firm, które nie korzysta z rozwiązań chmurowych, podaje brak kontroli nad danymi i kwestie bezpieczeństwa, jako główne przyczyny powstrzymujące je przed wdrożeniem tego typu usług. Wśród większych firm ten odsetek jest wyższy i wynosi odpowiednio 67 proc. dla firm o zatrudnieniu od 50 do 249 pracowników oraz 70 proc. dla przedsiębiorstw o liczbie pracowników od 250 do 500. Pozostałe biznesowe powody, które stoją za brakiem zainteresowania usługami w chmurze, to koszty, na które wskazało 21 proc. firm, wydajność – 13 proc. i 12 proc. – kwestie prawne.
Firmy, które obawiają się chmury z powodu bezpieczeństwa, powinny mieć świadomość, że odpowiednio zaprojektowana i zarządzana biznesowa usługa w chmurze może być niezwykle bezpiecznym wyborem – mówi Timo Laaksonen, Wice Prezes ds. Content Cloud w F-Secure. Praktyczny przykład: pracownik potrzebuje dostępu do danych na swoim urządzeniu mobilnym, aby pokazać je klientowi. Jeśli nie zapewnisz mu prostej w użyciu i zawsze dostępnej usługi online, po prostu będzie korzystał z osobistej chmury albo będzie pobierać dane bezpośrednio na urządzenie. I jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Spośród firm otwartych na rozwiązania chmurowe, bezpieczeństwo danych jest również najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę w przypadku wyboru usług kolaboracji w chmurze. 84 proc. z nich uważa, że jest to kwestia ekstremalnie ważna. Na następnych miejscach jest łatwość użycia i dostępność z dowolnego miejsca. Dla 52 proc. firm lokalizacja serwerów ma duże znaczenia a 43 proc. wskazało na istotne kraj, z którego pochodzi firma oferująca usługi. 27 proc. firm używających chmury wskazuje, że to najpierw pracownicy, a nie firma, zaczęli z niej korzystać w celach biznesowych i przenieśli to zachowanie na grunt przedsiębiorstwa.
Stanowisko firm wynikające z badania przytoczonego przez F-Secure traktuje usługi w chmurze raczej sceptycznie. Z kolei badania TechTarget pokazują, że zainteresowanie chmurą jest coraz większe i zwiększają się nakłady finansowe firm na tego typu usługi. TechTarget przepytał firmy z Europy i Wysp Brytyjskich i opublikował ciekawy raport, w którym zwrócił uwagę m.in na rozwój technologii w chmurze i zwiększających się nakładów na tego typu usługi w roku 2014.
Na 992 firmy z Wysp Brytyjskich, Francji i Niemiec aż odpowiednio 25%, 29% i 27% zamierza zwiększyć swoje wydatki na dostęp do prywatnej chmury, z kolei mobilność pracowników jest ważna dla 35% przebadanych dycydentów. W tym roku 19% firm zmniejszy swoje wydatki na technologie oparte o cloud computing, 28% firm nie zamierza wykładać dodatkowych pieniędzy, 22% nieznacznie zwiększy wydatki, a 31% firm zwiększy wydatki na udział technologii opartych o chmurę w swojej firmie.
Na pytanie, „dostawców jakich typów usług opartych o chmurę zamierzasz zatrudnić”, aż 44% firm defuduje sie na rozwiązania w modelu chmury Software as a Service. 35% firm zamierza zatrudnić firmy trzecie do zarządzania własnymi zasobami.
W tym roku zwiększy się również ilość danych przechowywanych w chmurze. 19% z 992 firm zamierza zwiększyć ilość przechowywanych danych w chmurze do 26%. Nawet sceptycznie nastawione firmy (4%) zwiększą swój udział w usługach typu Storage as a Service, ale będzie on wynosił poniżej jednego procenta. Z kolei 17% i 11% firm zamierza zwiększyć ilość przechowywanych danych o odpowiednio 40% i 60%. 67 % przebadanych firm przewiduje także znacznie zwiększyć ilość laptopów, smartfonów, tabletów, które będą wykorzystywane przez pracowników. Wzrośnie także zapotrzebowanie na wirtualizację serwerów, na backup danych z serwerów, laptopów, oraz duplikację backupów.
Pełny raport TechTarget do pobrania
źródło: F-Secure, TechTarget
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy