Działania deweloperów Mozilli w praktyce potwierdzają naszą recenzję przeglądarki Firefox. Uważamy, że Mozilla Firefox to dobra przeglądarka, zapewniająca prywatność i bezpieczeństwo jednocześnie. Oferuje ciekawe funkcje ochrony prywatności i to już w domyślnej konfiguracji. Ma dużo opcji dostosowywania pod preferencje użytkownika, wypracowane przez lata skuteczne mechanizmy bezpieczeństwa, oraz regularnie dostaje aktualizacje nowych funkcji.
W najnowszej odsłonie Mozilla Firefox 72 ma jeszcze więcej do zaoferowania pod względem prywatności i blokowania elementów śledzących.
Serwisy społecznościowe często mają zamieszczone elementy śledzące na innych witrynach. Dzięki temu właściciele takich stron wiedzą o więcej, niż powinni. Takie ciasteczka śledzą ruch od strony do strony w celu zbierania danych o tym, co robi się w Internecie. Są umieszczane przez zewnętrzne firmy, takie jak agencje reklamowe i firmy analityczne. Blokowanie tych ciasteczek zmniejsza liczbę reklam, które profilują użytkownika.
Dużym problemem mającym wpływ na prywatność są też elementy śledzące przez zbieranie informacji o konfiguracji urządzenia. Te elementy zbierają ustawienia przeglądarki i komputera, aby utworzyć profil użytkownika. Za pomocą tego cyfrowego odcisku palca mogą śledzić użytkownika między różnymi witrynami.
Kiedyś bardzo popularne skrypty kryptowalut wykorzystywały moc komputerów do generowania cyfrowych walut. To już niszowy trend używany przez nieuczciwych właścicieli stron internetowych albo przestępców komputerowych, ale skrypty generujące kryptowaluty rozładowują baterię, spowalniają komputer i mogą zwiększyć rachunek za prąd. Mozilla domyślnie blokuje tego rodzaju aplikacje przeglądarkowe.
Mozilla Firefox 72 domyślnie blokuje odcisk palca przeglądarki
W najnowszej wersji ulepszono ochronę przed śledzeniem poprzez domyślnie aktywowanie funkcji blokowania odcisku palcu przeglądarki tzw. fingerprint’u z języka angielskiego, czyli zbierania informacji o konfiguracji przeglądarki i komputera. Przykładowo użytkownik, kiedy łączy się z siecią Tor, to dostawca Internetu może zobaczyć w logach, kto i z jakim adresem IP wychodził z sieci operatora i kieruje się do sieci Tor. Jeżeli operator będzie miał setki klientów, którzy będą korzystać z sieci Tor, to namierzenie tożsamości użytkownika — w przypadku nakazu policyjnego — będzie w praktyce niemożliwe. Organ sprawiedliwości będzie musiał przeszukać komputery wszystkich użytkowników tego operatora, którzy korzystali z Tora, aby śledztwo np. w sprawie przestępstwa, mogło iść dalej. Listę potencjalnych podejrzanych można zawęzić do konkretnych godzin, w których korzystano z sieci Tor i dokonano przestępstwa. Dodatkowe ślady wskazujące na konkretny komputer może zostawić tzw. fingerprint przeglądarki.
Kolejnym ulepszeniem w najnowszym Firefox jest blokowanie irytujących okienek z powiadomieniami od strony internetowej, która chce wysyłać powiadomienia, kiedy użytkownik jest na osobnej karcie. Teraz zamiast dużego okienka, zostanie wyświetlona subtelna ikonka. Przykład takiego komunikatu pokazuje Mozilla na swoim blogu.
Ostatnie ulepszenie dotyczy oglądania wideo w tle. Na przykład nadal można oglądać film na YouTube podczas przeglądania innych stron internetowych. Film będzie przeniesiony na pierwszy plan przeglądarki.
Wersja 72 Firefoxa to także poprawione poważne błędy w zabezpieczeniach.
Więcej o tej przeglądarce, jak również o kilku innych (Brave, Bromite, Chrome, Chromium, EDGE, Firefox, GNU IceCat, Iridium, Opera, Ungoogled-Chromium, Safari (Apple), Tor Browser, Vivaldi) można przeczytać w naszym przeglądzie przeglądarek pod kątem bezpieczeństwa i prywatności.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy