Oprogramowanie Avast tworzone jest przez czeską firmę AVAST Software. Zabezpieczenia tej firmy znane są niemal każdemu użytkownikowi komputera w Polsce, nawet tym, którzy nie są zaznajomieni z technologiami komputerowymi. Popularność firma zyskała dzięki swojemu darmowemu oprogramowaniu avast! Free Antivirus, który możemy spotkać na wielu komputerach domowych, wszystko za sprawą tego, że jest to produkt darmowy, który cechuje się dobrą ochroną komputera zwykłego użytkownika.
Firma działa już od 1991 roku, a pierwsza wersja oprogramowania zabezpieczającego tej firmy została wydana 3 lata wcześniej (1988 rok). Te 23 lata na rynku sprawiły, że dzisiaj firma posiada ponad 220 milionów klientów w 186 krajach świata, oferowane przez nią produkty dostępne są aż w 43 językach – jest to naprawdę imponujący wynik, w którym swój znaczny udział ma zapewne darmowa wersja, która nie oszukumy się – jest najbardziej popularna, zaraz za nią w darmowych wersjach plasuje się AVG Free Antivirus, którego najnowszą wersję recenzowaliśmy wcześniej.
Teraz przejdźmy do meritum i przyjrzymy się, co oferują oprogramowania avast! Free Antivirus 2015 oraz avast! Premier 2015 oraz jak wypadły w naszych testach. A wynik uzyskany przez te programy może dziwić, zapraszamy więc do lektury.
Jakie nowości znajdziemy w produktach avast! w wersji 2015?
W najnowszej wersji 2015 zmianom uległ interfejs użytkownika, jest to pierwsza i najbardziej widoczna zmiana, ale nie jedyna.
Pozostałe nowości to m.in.:
- dodanie modułu ochrony przed potencjalnie niechcianym oprogramowaniem,
- skanowanie sieci domowej pod kątem bezpieczeństwa ustawień,
- wprowadzenie opcji skanowania całościowego, który wykrywa zarówno zagrożenia, błędy w konfiguracji sieci oraz niezaktualizowane wersje zainstalowanego oprogramowania.
Dzięki tym zmianom nasz komputer jest jeszcze lepiej chroniony, a nasza sieć domowa zapewnia większe bezpieczeństwo wszystkim urządzeniom należącym do niej.
Co znajdziemy w każdej z wersji oprogramowania?
Darmowa, a zarazem podstawowa opcja ochrony – Avast Free Antivirus 2015 oferuje nam ochronę antywirusową, czyszczenie przeglądarki, bezpieczeństwo sieci domowej oraz inteligentne skanowanie. Patrząc na wyniki uzyskane w teście poniżej, zapytacie:
Po co mi w takim razie płatny produkt, skoro darmowy odpowiednik zapewnia również wysoki poziom ochrony?
Tutaj należy zwrócić uwagę, że płatny produkt to więcej funkcji ochrony: ochrona poczty, bankowości online, zapora ogniowa i wiele innych. Wszystkie dostępne w każdej z wersji funkcji prezentuje grafika poniżej.
Moduły ochrony
Poniżej przedstawiamy funkcje ochrony, jakie oferują wszystkie dostępne wersje oprogramowania Avast 2015 (płatny i darmowy – funkcje wspólne).
- Inteligentny antywirus
Funkcja inteligentnego antywirusa zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie korzystając z komputera, w trakcie naszej pracy to właśnie antywirus chroni nas przed wszelkimi formami ataków, jakie mogą czyhać w sieci.
- Czyszczenie przeglądarki
Dzięki tej funkcji możemy zapomnieć o irytujących paskach narzędzi, jak również wszelkich dodatkach zmieniających naszą stronę startową. Czyszczenie przeglądarki sprawdza wszystkie zainstalowane w przeglądarce dodatki, wyszukując te o złej reputacji, a następnie usuwa je i przywraca ustawienia domyślne przeglądarki. Opcja ta współpracuje z przeglądarkami: Internet Explorer (od wersji 7), Mozilla Firefox (od wersji 10) oraz Google Chrome (od wersji 14).
- Bezpieczeństwo Sieci Domowej
Moduł ten skanuje sieć domową wyszukując w niej jakichkolwiek błędów lub złych konfiguracji, zapewniając ochronę przed atakami na router i inne urządzenia podłączone do komputera, z których korzystamy na co dzień.
- Inteligentne skanowanie
Dzięki funkcji inteligentnego skanowania możemy uruchomić skaner na żądanie, który podczas swojego działania szuka wirusów i złośliwego oprogramowania, sprawdza dostępność aktualizacji dla zainstalowanego oprogramowania, sprawdza bezpieczeństwo sieci lokalnej oraz szuka problemów związanych z wydajnością.
- Bezpieczny DNS
Zapewnia ochronę przed fałszywymi stronami zbierającymi informacje dotyczące logowania.
- Bezpieczne środowisko Sandbox
Wdrożenie piaskownicy do pakietu Avast umożliwiło bezpieczne uruchamianie aplikacji pochodzących z niewiadomego źródła, co do których nie mamy pewności, czy ich uruchomienie jest dobrą decyzją. Dzięki specjalnie odizolowanemu od fizycznego systemu środowisku, możemy bez obaw uruchamiać nawet szkodliwe oprogramowanie.
- Antyspam
Antyspam chroni przed wiadomościami typu spam, które mogą zawierać szkodliwe treści. Moduł ten skanuje pocztę opartą na protokołach POP3, IMAP4, pocztę wychodzącą SMTP oraz wiadomości z grup dyskusyjnych NNTP. Osłona poczty skanuje również pocztę z włączonymi protokołami SSL/TLS.
- SafeZone
SafeZone to bezpieczna strefa, która pozwala na korzystanie z bankowości elektronicznej, zakupów online oraz wielu innych portali zawierających ważne dane. Dostępu do tej strefy nie mają aplikacje z zewnątrz, takie jak chociażby aktywne zagrożenia (np. keyloggery), a więc nawet w przypadku zainfekowanego systemu nasze dane logowania nie zostaną wykradzione przez szkodliwe oprogramowanie. W ustawieniach oprogramowania Avast sami tworzymy listę witryn internetowych, dla których automatycznie ma być uruchamiany moduł SafeZone. Warto zrobić to dla witryn bankowych.
- Zapora ogniowa (firewall)
Zapora ogniowa kontroluje ruch sieciowy przechodzący przez nasz system, zarówno wychodzący, jak również przychodzący, dzięki czemu komputer, z którego korzystamy jest niewidoczny dla hakerów.
- Software Updater
Moduł ten stale kontroluje nasze aplikacje sprawdzając, czy posiadamy ich najnowsze wersje. Jest to jeden z tych modułów, które chronią przed exploitami na nieaktualne programy. Ważna zasada bezpieczeństwa – warto aktualizować!
- Niszczarka danych
Niszczarka danych pozwala na trwałe usunięcie plików z komputera, bez możliwości ich późniejszego odzyskania. Niszczarka pozwala również na trwałe usunięcie danych z całej partycji oraz na wyczyszczenie wolnej przestrzeni dyskowej.
- Wsparcie techniczne
Ochrona Avast zapewnia nam również wsparcie techniczne. Korzystanie z darmowej wersji pozwala na samodzielne korzystanie z pomocy online (tzw. FAQ), płatne wersje oferują również opcję indywidualnej pomocy poprzez e-mail lub kontakt telefoniczny.
Testy
Metodyka i metodologia: oprogramowanie Avast Free Antivirus oraz Avast Premier oba działające na ustawieniach domyślnych, Internet Explorer 11, Google Chrome 38, Windows 7 x64 Professional + SP1.
Ze względu na identyczny wynik uzyskany przez darmową, jak również płatną wersję oprogramowania Avast, przedstawiamy tylko jedne wyniki – identyczne dla Avast Free Antivirus 2015 oraz Avast Premier 2015.
- Aby sprawdzić skuteczność w czasie rzeczywistym Avast Free Antivirus 2015 oraz Avast Premier 2015 wykorzystaliśmy 40 linków prowadzących do malware, a sam test podzielony był na 3 części:
1. W pierwszej części badania oprogramowanie miało zablokować hosty z malware na poziomie http. Programy Avast Free oraz Premier zablokowały wszystkie 40/40 zagrożeń.
2. Ze względu na zablokowanie wszystkich zagrożeń już w pierwszej części testu nie było wymagane podjęcie dalszych kroków, a więc: wykrywanie (on-access) oraz uruchamianie złośliwego oprogramowania.
Całkowita skuteczność programów Avast Free Antivirus i Premier 2015 wynosi 40/40 (100 %). Wynik ten pokazuje, że oprogramowanie Avast 2015 zapewnia nam ochronę na najwyższym poziomie (blokując hosty z malware) jeszcze przed uruchomieniem zagrożenia.
- W celu sprawdzenia ochrony przed phishingiem wykorzystaliśmy do tego celu 20 linków nie starszych niż 48 godzin. Avast Free i Premier zablokowały wszystkie 20/20 stron z phishingiem.
Wnioski z testu: Ochrona jaką oferuje nam oprogramowanie Avast zarówno w wersji Free, jak również Premier jest na bardzo wysokim poziomie, zarówno jeżeli chodzi o ochronę w czasie rzeczywistym, jak również ochronę przed najnowszymi stronami typu phishing. Oprogramowanie w obu testach okazało się być znakomitą ochroną, ponieważ zablokowało 100% zagrożeń przygotowanych przez nas do testu.
- Wydajność oprogramowania Avast 2015
W obu przypadkach przygotowaliśmy wirtualny system Windows 7 x64 Professional + SP1 z ważnymi aktualizacjami na dzień 2 listopada. W systemie zainstalowano programy: Adobe Reader, Google Chrome, Java, Opera oraz kilka innych programów. Na ustawieniach domyślnych sprawdziliśmy zużycie w spoczynku i podczas skanowania – pamięci oraz procesora przez procesy oprogramowania Avast 2015. Podczas 5 minutowego testu zbieraliśmy wyniki co 1 sekundę.
Zużycie zasobów w spoczynku
Średnie zużycie zasobów przez procesy Avast w czasie 5 minut w spoczynku.
Oprogramowanie | CPU [ % ] | RAM [ ~MB ] |
---|---|---|
Avast Free Antivirus 2015 | 0.348 | 17 |
Avast Premier 2015 | 0.272 | 23 |
Avast Free Antivirus:
Avast Premier:
Zużycie zasobów podczas skanowania
Średnie zużycie zasobów przez procesy Avast w czasie 5 minut podczas skanowania.
Oprogramowanie | CPU [ % ] | RAM [ ~MB ] |
---|---|---|
Avast Free Antivirus 2015 | 3.174 | 29 |
Avast Premier 2015 | 4.934 | 29 |
Avast Free Antivirus:
Avast Premier:
Podsumowanie
Oprogramowanie avast! w naszych testach okazało się być programem bezpieczeństwa oferującym ochronę na najwyższym poziomie, dzięki czemu uzyskuje rekomendację naszego laboratorium. Program w bezpłatnej wersji poradził sobie bardzo dobrze ze wszystkimi przygotowanymi przez nas zagrożeniami. Jak zauważyliśmy, podczas testów nawet oprogramowanie zabezpieczające z najwyższej półki ma czasami problemy z wykryciem stron typu phishing, jednak w przypadku avast! było całkiem inaczej, obie wersje wykryły wszystkie szkodliwe strony. Tak dobre wyniki dają 100% skuteczność ochrony, zarówno tej w czasie rzeczywistym, jak również przed zagrożeniami phishing.
Minusem może być brak funkcji kontroli rodzicielskiej w płatnym pakiecie, jednak na rynku dostępne są oddzielne programy z tą funkcją. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że avast! oferuje ochronę dla systemu Mac i systemów mobilnych (Android, iPhone/iPad).
Na koniec przedstawiamy ceny płatnych wersji oprogramowania:
– avast! Pro Antivirus: 119 zł / 1 stanowisko / 1 rok
– avast! Internet Security: 179 zł / 1 stanowisko / 1 rok
– avast! Premier: 229 zł / 1 stanowisko / 1 rok
– pozostałe oferty lub pakiety bardziej rozszerzone dostępne w sklepie avast!
Wszystkie wersje oprogramowania Avast dostępne są do pobrania na stronie: http://www.avast.com/pl-pl/index#compare-home
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 1 razy