We wrześniu dwukrotnie informowaliśmy o nowej aplikacji antywirusowej od Comodo. Pierwsze wzmianki o nieoficjalnym rozwiązaniu Comodo Internet Secrurity 9 BETA dotarły do nas 1 września. Właśnie tego dnia producent chyba omyłkowo udostępnił na chwilę link do pobrania instalatora, który po kilku godzinach został usunięty. Z kolei pod koniec września na profilu społecznościowym producenta pojawiły się dwa zrzuty ekranu, które przedstawiały interfejs innej aplikacji – Comodo Cloud Antivirus.
Obecnie każdy, kto zechce przetestować Comodo Cloud Antivirus w wersji Beta może pobrać program ze strony: http://download.comodo.com/ccav/installers/beta/ccav_installer.exe
W aplikacji tej znajdziemy oczywiście moduł antywirusowy, który chroni komputer przed szkodliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym oraz automatyczną piaskownicę. W nieoficjalnej wersji Comodo Internet Security 9 BETA pojawił się moduł Secure Shopping, który miał odpowiadać za bezpieczeństwo danych podczas korzystania z e-bankowości oraz zakupów online. W Comodo Cloud Antivirus Beta został usunięty, zabrakło także dwukierunkowego firewalla oraz modułu HIPS. Czy te funkcjonalności pojawią się w Comodo Internet Security 9 BETA? Na razie nic więcej nie wiadomo.
Z nowości jakie znajdziemy w Comodo Cloud Antivirus Beta to oczywiście nowy interfejs – całkiem dobrze opracowany, czytelny i przyjemy dla oka. Program został też wyposażony w automatyczną piaskownicę oraz tryb uruchamiania potencjalnie niebezpiecznych aplikacji w bezpiecznym środowisku sandbox.
Automatyczna piaskownica Comodo jest chyba najważniejszym modułem ochronnym opracowanym przez amerykańskiego producenta. Kiedy wszystko inne zawiedzie, a więc detekcja pliku na podstawie zagrożeń oraz brak informacji o metadanych pliku na czarnych lub białych listach plików Comodo w chmurze, program taki zostanie automatycznie uruchomiony w bezpiecznym środowisku, które emuluje dostęp do pamięci RAM, CPU, rejestru systemowego oraz ścieżek do plików. Aplikacja, która działa w piaskownicy, jeżeli będzie próbowała uruchomić dowolny proces systemowy (np. przeglądarkę), będzie on także uruchomiony w piaskownicy – nawet, jeżeli jest bezpieczny. Rozwiązanie takie jest szalenie skuteczne w przypadku zagrożeń 0-day, ale także wszystkich innych, które nie są znane przez Comodo w sygnaturach.
Test Comodo Cloud Antivirus przeprowadzimy po wydaniu publicznej wersji stabilnej. Co do wydajności nie jest źle, ale mogłoby być lepiej biorąc pod uwagę fakt, że aplikacja ta działa w chmurze. Niecałe 20 MB pamięci RAM w spoczynku oraz 8MB wagi po instalacji jest wynikiem dobrym, nawet bardzo dobrym.
Finalna wersja produktu planowana jest na drugi tydzień grudnia tego roku. Aplikacja będzie dostępna w wielu językach (obecnie jest angielski i chiński).
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy