Problem złośliwego oprogramowania służącego do wydobywania kryptowalut na komputerze nieświadomej tego ofiary jest coraz powszechniejszy. W ostatnich tygodniach analitycy z laboratorium FortiGuard Labs firmy Fortinet odkryli kolejne przykłady stron służących do cryptojackingu.

Jeszcze w grudniu zeszłego roku analitycy Fortinet odkryli zaatakowaną stronę internetową – acenespargc [.] com. Badając kod źródłowy, zauważyli podejrzany zaszyfrowany skrypt, dokonujący konwersji wszystkich znaków na liczby. Za pomocą narzędzia o nazwie CharCode Translator, przywrócono pierwotne znaki. Umożliwiło to pobranie linku, który przekierowuje do strony scamera lub do strony phishingowej. Korzystając z tej techniki, przestępcy są w stanie ukryć złośliwe adresy URL.

Technika ta została już zaadaptowana przez cyberprzestępców do ukrycia JavaScriptu służącego do wydobywania kryptowalut w zainfekowanych witrynach. W ten sposób każdy, kto odwiedza stronę, zostanie zainfekowany, a jego komputer rozpocznie pracę dla cyberprzestępcy.

Klasyfikujemy tę aktywność jako złośliwą, ponieważ wykorzystuje zasoby urządzenia innych osób bez ich zgody – wyjaśnia Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet. – Cryptojacking znacznie spowalnia komputer, ponieważ jego procesor jest w pełni wykorzystywany także po odwiedzeniu strony.

Cryptojacking jest coraz powszechniejszy

Kolejny przykład złośliwego skryptu został znaleziony na stronie blackberrymobile.com:

Cryptojacking na blackberrymobile

Liczba cyberprzestępców, którzy chcą zarabiać poprzez przejęcie kontroli nad cyklem procesora, rośnie, a złośliwe oprogramowanie wykorzystywane do tego celu pojawia się w kolejnych miejscach w sieci. Kilka dni temu w serwisie YouTube pojawiło się kilka złośliwych reklam. Na szczęście YouTube zachował czujność i znalazł problem, po czym usunął te reklamy w ciągu dwóch godzin.

Cryptojacking na YouTube

Co możesz zrobić, aby nie stać się ofiarą cryptojackingu? Skorzystać z poradnika przygotowanego przez serwis AVLab. W kilku prostych krokach opisujemy, w jaki sposób chronić się przed złośliwymi skryptami.

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się

Komentarze

Zdzich czw., 15-02-2018 - 14:34

Nie działa link na końcu artykułu!

Anonim czw., 15-02-2018 - 22:08

To co się teraz dzieje to jakaś masakra. Zobaczcie, kiedyś namawiali żeby nie blokować reklam bo wydawcy i portale mogą przez to mniej zarabiać i treści blokować. A teraz jest tak że bez dobrego blokera reklam strach otwierać strony internetowe bo nie wiadomo czy ktoś tam skryptu sobie nie umieścił do zarabiania na użytkownikach.

Dodaj komentarz