Norton Security jest rozwiązaniem bezpieczeństwa, z którego możemy korzystać na urządzeniach z różnymi systemami operacyjnymi Windows, Mac OS X, jak również na platformach mobilnych: Android oraz iOS. Dzięki temu oprogramowaniu kupując roczną licencję za 249,99 zł możemy chronić aż pięć urządzeń. Za dodatkową dopłatą 50 zł liczbę licencji zwiększymy do 10, dodatkowo otrzymując 25GB na przechowywanie kopii pików w chmurze. Jak niedawno informowaliśmy, firma Symantec może się podzielić na dwie spółki. Czy podział ten będzie miał korzystny wpływ na dalszy rozwój i skuteczność produktów Norton? O tym przekonamy się w przyszłości, a dziś zajmiemy się produktem, który niedawno wydała firma Symantec.
Co nowego w Norton Security 2015?
Podstawową i najbardziej zauważalną przez zwykłego użytkownika zmianą jest na pewno GUI z nowoczesnym wyglądem.
Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej generacji silnika antywirusowego, dzięki czemu oprogramowanie daje wysoki poziom skuteczności, co potwierdza nasz test poniżej.
Ochrona Norton Insight
Podobnie jak w poprzednich wersjach oprogramowania Norton Security korzysta z technologii Norton Insight, która sprawdza reputację zainstalowanych na komputerze aplikacji.
Skanowanie linków
Oprogramowanie Norton oprócz skanowania linków w wyszukiwarce, umieszczając przy nich informację o reputacji witryny, teraz sprawdza linki na tablicy facebook.
Inteligentny firewall
Zastosowanie funkcji inteligentnego firewalla sprawia, że jesteśmy chronieni przed wszelkiej maści szkodliwymi działaniami programów. Firewall współpracuje z funkcją Norton Insight, dzięki czemu blokuje podejrzane próby niechcianych lub groźnych akcji, jak również wszystkie podejrzane zachowania. Dzięki stałej kontroli ruchu sieciowego jesteśmy chronieni przed najnowszymi zagrożeniami, tzw. exploit zero-day.
Identity Safe
Sejf tożsamości pozwala na przechowywanie naszych poufnych danych, takich jak dane logowania do kont, numery kart kredytowych, dane osobowe. Ze względów bezpieczeństwa usunięto możliwość przechowywania numeru CCV (dostępnego na odwrotnej stronie karty debetowej). Dzięki synchronizacji, wprowadzone dane na jednym urządzeniu mogą być przez nas wykorzystywane również na innych. Funkcja ta pozwala nam na automatyczne wypełnianie poświadczeń logowania do stron internetowych, jak również formularzy, które wymagają podania naszych danych osobowych i na generowanie haseł, według zadanych przez nas kryteriów.
Antyspam
Funkcja ochrony poczty elektronicznej zapewnia nam ochronę przed szkodliwymi wiadomościami na kontach e-mail chronionych protokołami POP3 oraz SMTP. Moduł ten w pełni integruje się z oprogramowaniem Microsoft Outlook.
Kontrola rodzicielska
Moduł kontroli rodzicielskiej nie jest wbudowany domyślnie do pakietu, ale możemy go doinstalować – Norton Family. Tworząc specjalne konto użytkownika możemy ustawić dla niego filtrowanie odpowiednich stron internetowych, jak również ograniczyć czas korzystania z komputera przez dziecko. W przypadku ochrony przed niebezpiecznymi treściami dodatek nie wspiera protokołu HTTPS, przez co kontrolowana osoba może ominąć ochronę wykorzystując serwer proxy.
Wydajność i optymalizacja
Oprogramowanie Norton pozwala również na optymalizację dysku, czyszczenie plików (usuwanie plików tymczasowych przeglądarki oraz systemu). Dzięki menedżerowi uruchamiania mamy możliwość przyspieszenia startu systemu poprzez opóźnienie autostartu wybranych aplikacji. Wykres wydajności przedstawia nam informacje na temat naszego komputera, w tym użycie procesora, także przez aplikację Norton, jak również informacje z działań w systemie, w tym instalacjach, pobraniach, optymalizacjach, wykryciach zagrożeń i podjętych skanowaniach.
Gwarancja ochrony od Symantec
Jak informuje producent oprogramowanie Norton Security posiada gwarancję ochrony antywirusowej, w przypadku, gdy oprogramowanie nie jest w stanie usunąć zagrożenia z darmową pomocą otrzymamy wsparcie od specjalisty z firmy. Jeżeli podjęte przez niego działania nie dadzą rezultatu, możemy liczyć na zwrot kosztów, jakie ponieśliśmy na zakup oprogramowania. Zaawansowane wsparcie techniczne jest jednym z nowych elementów firmy, których pisalićmy w artykule o podziale Symanteca na dwe odrębne spółki.
Testy
Metodyka i poniżej metodologia: Norton Security 2015 ustawienia domyślne, Internet Explorer 11, Google Chrome 38, Windows 7 x64 Professional + SP1.
- Aby sprawdzić skuteczność w czasie rzeczywistym Norton Security 2015 wykorzystaliśmy 40 linków prowadzących do malware, a sam test podzielony był na 3 części:
1. W pierwszej części badania oprogramowanie miało zablokować hosty z malware na poziomie http. Program Norton Security 22 zablokował 12/40 zagrożeń.
2. W drugiej części badania, Norton Security po pobraniu na dysk pozostałych próbek (28), wykrył (on-access) pozostałe 28 zagrożeń przed ich wykonaniem – automatyczne skanowanie po zapisaniu na dysk.
3. W trzeciej części badania uruchamiamy wszystkie pozostałe złośliwe programy, jednak w przypadku Norton Security nie był wymagany ten krok, ponieważ oprogramowanie już wcześniej poradziło sobie ze wszystkimi zagrożeniami.
Całkowita skuteczność programu Norton Security 22 wynosi 40/40 (100%). Wynik ten pokazuje, że oprogramowanie Norton 2015 zapewnia nam wysoki poziom ochrony jeszcze przed uruchomieniem zagrożenia.
- Aby sprawdzić ochronę przed phishingiem wykorzystaliśmy do tego celu 20 linków nie starszych niż 48 godzin. Norton Security 22 w naszym przypadku nie zablokował ani jednej strony.
Wnioski z testu: Ochrona w czasie rzeczywistym stoi na wysokim poziomie, jednak ochrona przed najnowszymi stronami typu phishing (w naszym teście) okazała się być zupełnie nieskuteczna.
- Wydajność Norton Security 2015
Przygotowaliśmy wirtualny system Windows 7 x64 Professional + SP1 z ważnymi aktualizacjami na dzień 29 października. W systemie zainstalowano programy: Adobe Reader, Google Chrome, Java, Opera oraz kilka innych programów. Na ustawieniach domyślnych sprawdziliśmy zużycie w spoczynku i podczas skanowania – pamięci i procesora przez procesy Norton Security 2015. Podczas 5 minutowego testu zbieraliśmy wyniki co 1 sekundę.
Zużycie zasobów w spoczynku
Średnie zużycie zasobów przez procesy Norton Security w czasie 5 minut w spoczynku.
CPU [ % ] | RAM [ ~MB ] |
---|---|
0,005 | 15 |
Zużycie zasobów podczas skanowania
Średnie zużycie zasobów przez procesy Norton Security w czasie 5 minut podczas skanowania.
CPU [ % ] | RAM [ ~MB ] |
---|---|
9,512 | 66 |
Podsumowanie
Oprogramowanie Norton Security 2015 zapewnia wysoki poziom ochrony w czasie rzeczywistym, jednak zabezpieczenie to nie radzi sobie z ochroną przed najnowszym phishingiem. Zaletą produktu jest to, że kupując jedną licencję możemy chronić do pięciu urządzeń domowych, w tym również mobilnych. Oprogramowanie to nie powinno sprawić problemów również osobom z podstawową znajomością komputera, ponieważ produkt jest na tyle zautomatyzowany, iż zdecydowana większość akcji zostanie podjęta za użytkownika. Aby skorzystać ze wszystkich funkcji jakie oferuje Norton Security należy założyć konto w usłudze Norton.
Oprogramowanie Norton Security 2015 jest godne polecenia, ale należy pamiętać, że w przypadku phishingu to użytkownik w dużej mierze musi czuwać nad tym, gdzie i jakie dane podaje.
Program pobierzesz ze strony: https://pl.norton.com/downloads (~110 MB dla Windows)
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy