Firma Eset udostępniła nowe wersje rozwiązań do ochrony komputerów użytkowników indywidualnych, mikro-firm i bardzo małych przedsiębiorców. W skład ulepszonych aplikacji antywirusowych i anty-spyware wchodzą: Eset NOD32 Antivirus (program antywirusowy i anty-spyware), Eset Internet Security (pakiet bezpieczeństwa) oraz Eset Smart Security Premium (pakiet bezpieczeństwa klasy premium). Zmian doczekały się: ochrona bankowości, platforma online Eset Home (wcześniej myEset) do zdalnego zarządzania wszystkimi urządzeniami, nowa technologia LiveGuard w Eset Smart Security Premium oraz inspekcja sieci (dawniej jako moduł „sieć domowa”).
Nowości i zmiany w Eset Smart Security Premium
Pakiet bezpieczeństwa klasy premium Eset Smart Security doczekał się najkorzystniejszych zmian, aczkolwiek wiadomo też, że wszystkie produkty zostały unowocześnione, aby pomóc w zwalczaniu zagrożeń i przestępczości internetowej w Windows 10 i Windows 11.
Producent na pierwszym miejscu wymienia technologię LiveGuard, która została dodana do Eset Smart Security Premium (nie jest zawarta w pozostałych pakietach), a wcześniej była dostępna tylko i wyłącznie w oprogramowaniu biznesowym. Jest to moduł, który przyłącza warstwę ochrony opartą na chmurze obliczeniowej, zaprojektowaną specjalnie w celu ograniczenia nowych i nieznanych zagrożeń.
Gdy ta opcja jest włączona, podejrzane próbki, które nie zostały jeszcze potwierdzone jako szkodliwe, a które mogą potencjalnie przenosić szkodliwe oprogramowanie, są automatycznie przesyłane do chmury Eset. Przesłane próbki są uruchamiane w piaskownicy i są oceniane przez nasze zaawansowane silniki detekcji szkodliwego oprogramowania. Szkodliwe próbki lub podejrzane wiadomości spamowe są przesyłane do Eset LiveGrid.
Załączniki wiadomości e-mail są obsługiwane oddzielnie i są przesyłane do LiveGuard. Można zdefiniować zakres przesyłanych plików i okres przechowywania pliku w chmurze Eset. Dokumenty i pliki PDF z aktywną zawartością (makra, javascript) domyślnie nie są przesyłane.
Moduł LiveGuard odpowiedzialny jest za ochronę proaktywną. Bardzo ważne jest, aby produkt bezpieczeństwa chronił przed nieznanymi zagrożeniami oraz plikami zero-day. Powiedzmy wprost, że ta zintegrowana usługa w chmurze w antywirusach Eset analizuje podejrzane pliki, w tym na przykład dokumenty, skrypty czy pliki instalacyjne w bezpiecznym środowisku sandbox, niezależnym od systemu Windows użytkownika.
Ochrona bankowości i menadżer haseł w Eset Home
Zmianie uległa też ochrona bankowości. Nie jakoś bardzo poważnie, aczkolwiek warto odnotować, że Eset Internet Security oraz Eset Smart Security Premium potrafią teraz rozpoznawać portfele kryptowalut (już nie tylko strony internetowe banków), proponując dodatkową warstwę szyfrowania.
Zalecamy korzystanie z tego rodzaju modułów, aby automatycznie blokować bezpieczną przeglądarką wszystkie programy systemowe przed dostęp do niej. Dzięki temu uzyskamy potencjalne zabezpieczenie finansów przed ukrywającym się szkodliwym oprogramowaniem.
Rozbudowany został również menedżer haseł, który jest dostępny w Eset Smart Security Premium.
Wraz z premierą nowych wersji rozwiązań Eset udostępniono platformę Eset Home (zmieniając nazwę z myEset), która ułatwia zarządzanie posiadanymi zabezpieczeniami Eset i jest dostępna z poziomu portalu internetowego lub aplikacji mobilnej.
Odnotujmy, że platforma pozwala monitorować aktywność dzieci oraz kontrolować czas spędzany przez nie przed urządzeniem. Oczywiście z tego poziomy, tak jak do tej pory w myEset, zarządzamy funkcjami antykradzieżowymi (Eset Anti-Theft) i menadżerem haseł w Eset Smart Security Premium.
Lista zmian dostępna jest na forum producenta. Zachęcamy użytkowników oraz małych przedsiębiorców do wypróbowania nowych wersji produktów Eset. Można je zainstalować na 30 dni bez żadnych finansowych zobowiązań.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 9 razy