Bitdefender udostępnia narzędzie do odszyfrowania plików po ataku BTCWare

Użytkownicy zainfekowanych komputerów odmianą ransomware BTCWare nie muszą już płacić okupu hakerom. Firma Bitdefender, lider w branży oprogramowania antywirusowego, udostępniła darmowe narzędzie pozwalające szybko odzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych.

Rozwiązanie BTCWare Decryptor dostępne jest jako samodzielnie narzędzie lub element darmowego pakietu w ramach Bitdefender Ransomware Recognition. W przypadku, kiedy użytkownik jest przekonany, że pliki zostały zaszyfrowane przez BTCWare, powinien pobrać narzędzie ze wskazanej lokalizacji i zainstalować na zainfekowanym urządzeniu. W kolejnym etapie, Bitdefender Ransomware Recognition rozpozna typ wirusa szyfrującego, a następnie zasugeruje użycie odpowiedniego programu przeznaczonego do deszyfracji.

BTCWare Decryptor.

Ransomware BTCWare i jego kilka wariantów zostało wykrytych na początku marca 2017 roku. Od tego czasu powstało co najmniej 9 wirusów typu ransomware, które bazują na kodzie BTCWare. BTCWare Decryptor pozwala odszyfrować pliki o następujących rozszerzeniach:

  • .btcware
  • .cryptobyte
  • .onyon
  • .xfile
  • .cryptowin
  • .theva
  • .master
  • .aleta
  • .blocking

Generowanie logów

Podczas próby odszyfrowywania, generowane są logi w folderze "%temp%\BitdefenderRemovalTool". Wprawdzie istnieją dwa typy logów, ale bardziej istotny dla tej operacji jest plik BitdefenderLog.txt. Jeśli użytkownik będzie miał problemy z narzędziem, firma Bitdefender prosi o kontakt i udostępnienie logu dziennika:

Wygenerowany log.

Deszyfrowanie może się zakończyć fiaskiem

Czasami odzyskiwanie plików może zakończyć się fiaskiem. Dzieje się tak, kiedy złośliwe oprogramowanie próbuje zaszyfrować pliki używane przez system operacyjny, a dekryptor nie potrafi usunąć ani zastąpić oryginału. Pliki takie będą wyświetlane w rejestrze zdarzeń z dodatkowym objaśnieniem. Inny wariant obejmuje przypadek, kiedy oryginalny plik został zaszyfrowany, a kopia przemianowana na rozszerzenie sugerujące, że jest szyfrowane, choć tak się w rzeczywistości nie stało.

Pliki, które nie zostaną odszyfrowane.

Narzędzie deszyfrujące można pobrać bezpośrednio ze strony producenta lub po rozpoznaniu odmiany ransomware przez Bitdefender Ransomware Recognition.Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej