Cztery złośliwe rozszerzenia w Chrome Web Store pobrano już ponad 545 000 razy

To niezaprzeczalne, że dodatki do przeglądarek znacząco ułatwiają życie: a to pozwalają na szybsze tłumaczenie zawartości, a to śledzą interpunkcje wpisywanego tekstu, a to blokują reklamy i złośliwe skrypty. Jednak często zdarza się też tak, że do oficjalnych repozytoriów z rozszerzeniami trafiają takie programy, które więcej szkodzą, niż pomagają.

Eksperci z ICBRG znaleźli w Google Web Store cztery złośliwe wtyczki, rzekomo rozszerzające funkcjonalność naszych przeglądarek:

  • Nyoogle - Custom Logo for Google (ciągle jest dostępne w Chrome Web Store)
  • Change HTTP Request Header
  • Lite Bookmarks
  • Stickies - Chrome's Post-it Notes

Jeden ze złośliwych programów.
Jeden ze złośliwych programów w Chrome Web Store.

Jeśli zsumujemy pobrania, to okazuje się, że mamy ponad 545 000 zainfekowanych systemów użytkowników, którzy narazili się (bez swojej wiedzy) na wstrzykiwanie i wykonywanie kodu JavaScript w przeglądarce. A oto przykładowe scenariusze wykorzystania kodu JavaScript:

  • wstrzykiwanie reklam do stron internetowych;
  • wstrzykiwanie ramek z pobieraniem złośliwego oprogramowanie;
  • szpiegowanie ofiary pod kątem przeglądanych stron internetowych;
  • dostęp do stron w sieci lokalnej;

Z analizy przedstawionej przez ICBRG wynika, że autorzy (lub autor) tych rozszerzeń wykorzystywali je głównie do wstrzykiwania reklam, na których zarabiali za każde kliknięcie.

Praktyka wykorzystania reklam w aplikacjach mobilnych lub rozszerzeniach do przeglądarek jest często spotykana przez badaczy bezpieczeństwa. Nie tak dawno w komunikatorze Skype wykryto reklamy przekierowujące do stron ze złośliwą zawartością. Z kolei w Google Play znaleziono aplikacje wyświetlające materiały pornograficzne, a w reklamach na YouTube znajdował się trojan bankowy.

Tak czy inaczej, przed takimi „bezpiecznymi” aplikacjami i rozszerzeniami można się zabezpieczyć. Oprogramowanie znanych producentów zawiera już moduły chroniące przed złośliwymi wtyczkami. Warto dokładnie przejrzeć wszystkie składniki swojego programu zabezpieczającego i odszukać w nim funkcjonalności, które wskazują na ochronę przed niechcianymi paskami wyszukiwania czy innymi uciążliwymi dodatkami do przeglądarek.Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej