W ostatnich godzinach wczorajszego dnia Symantec udostępnił testowe wersje swoich sztandarowych programów dla użytkowników domowych i mikro firm – Norton Security 2016 beta i Norton Security with Backup 2016 beta. Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku Symantec ujednolicił portfolio swoich produktów zastępując programy Norton Internet Security, Norton AntiVirus, Norton 360 oraz 9 innych produktów dwoma rozwiązaniami Norton Security i Norton Security with Backup. Naszym zdaniem jest to bardzo dobry krok w stronę klienta – wszystko zostało uproszczone i nie wprowadza niepotrzebnego zamieszania.
Zmiany w wersji 2016 / v. 22.5.0.79
Największe zmiany dotyczą przede wszystkim wyglądu interfejsu. Zdaniem producenta, nowa szata graficzna upodobnić ma aplikację do obecnych trendów Windows 10. Dlaczego mamy wrażenie, że GUI programu antywirusowego jest elementem (nie tylko w przypadku Symantec’a), któremu programiści poświęcają największą uwagę? Na szczęście poprawki dotyczą także samego działania programu, a więc składników ochrony, które z punktu widzenia użytkownika końcowego są najistotniejsze.
Zupełną nowością jest antywirusowy silnik „Next Generation anti-malware engine”, który do analizy każdego pliku wykorzystuje zgromadzone na serwerach producenta w ilości 4,3 tryliona metadane pozwalające przeanalizować w czasie rzeczywistym każdy plik i szybko ustalić, czy jest to atak na system użytkownika. Wprowadzając nowy silnik, producentowi udało się także pomniejszyć lokalne sygnatury aż o 80%, co wpłynąć ma pozytywnie na szybkość działania antywirusa oraz przenieść ciężar analizy kody z peceta do chmury.
Nowy Norton 2016 / 22.5.* zawiera ponadto:
– NOWOŚĆ: Inteligentna ochrona podczas uruchamiania systemu, która po wykryciu szkodliwej aktywności przełączy program w tryb agresywnego skanowania.
– NOWOSĆ: Nowa agresywna heurystyczna ochrona dzięki modułowi Norton Power Eraser. Jeszcze dwa lata temu tylko odrębny skaner na żądanie, a od ubiegłorocznej wersji także integralny moduł antywirusa, który bazuje na agresywnej heurystyce. Norton Power Erase służy do wykrywania i blokowania oprogramowania typu crimeware (scareware / rogueware) wykorzystywanego przez cyberprzestępców do oszukania użytkownika.
– NOWOŚĆ: Nowy zestaw funkcji do monitorowania sieci lokalnej i połączeń wychodzących – w szczególności wykrywanie połączeń z serwerami C2.
– NOWOŚĆ: IPS (Intrusion Prevention System) został wzbogacony o możliwość blokowania podejrzanych połączeń odpytujących (PING) podejrzane hosty.
– NOWOŚĆ: projekt Norton Community Watch wykorzystujący rozproszoną sieć programów Symantec’a został ulepszony o udostępnianie informacji o zainfekowanych stronach internetowych. Informacje te są wykorzystywane w celu blokowania phishingu lub oszustw internetowych.
– NOWOŚĆ: wszystkie technologie oparte o Norton Safe Web, czyli Insight, Download Insight, Anti-Phishing zostały dopracowane w celu lepszej, wzajemnej korelacji umożliwiającej wymianę informacji między sobą – wiek strony, popularność, szkodliwość, historia zbierania danych osobowych – wszystko po to, aby sprawdzić, czy strona jest wykorzystywana w atakach.
– NOWOŚĆ: Next-generation SONAR technology. Nowa ulepszona technologia dla sztandarowej ochrony, jakim jest SONAR. SONAR wykorzystując wykrywanie heurystyczne zapewnia prewencyjną ochronę poprzez wykrywanie podejrzanego działania aplikacji. Wykrywając destrukcyjny kod gwarantuje bezpieczeństwo na wyższym poziomie w porównaniu do ochrony z wykorzystaniem sygnatur wirusów, chroni przed nieznanymi zagrożeniami, dla których nie zostały jeszcze wydane sygnatury. Ochrona SONAR pomaga w usunięciu śladów ataku szkodliwego oprogramowania, a wszystkie uszkodzone pliki systemowe przywraca do stanu pierwotnego. SONAR jest teraz jeszcze bardziej skuteczny i chroni przed atakami szkodliwego oprogramowania, które wstrzykują złośliwy kod do zaufanych procesów aplikacji.
– Poprawiono wydajność samej aplikacji antywirusowej i zmniejszono zużycie pamięci RAM przez plugin Norton Toolbar w przeglądarkach.
Programy w wersji beta pobierzesz ze strony: http://us.norton.com/ns-beta
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy