Test antywirusów dla firm i dla domu w systemie macOS

31 stycznia, 2018

Jeżeli szukacie dobrego programu antywirusowego dla „maka”, to poniższy test na pewno Was zainteresuje. Według statystyk firmy Kaspersky Lab, w roku 2016 zidentyfikowano 12 milionów ataków na użytkowników systemu Apple. Z kolei AV-Test na swoich honeypotach wykrył znaczny wzrost malware’u, które zostało przygotowane do infekowania systemu macOS.

maOS malware

Złośliwe oprogramowanie na system firmy Apple stanowi poważne zagrożenie. To niezaprzeczalny fakt. W ubiegłym roku obserwowaliśmy kilka ataków, który były przeprowadzone w sposób profesjonalny, wykorzystując słabości systemu i niezałatane wcześniej luki. Czy użytkownicy są na to gotowi?

Test ochrony 13 antywirusów dla firm i dla domu

9 antywirusów dla użytkowników indywidualnych:

 • Avast Security 12.9
 • Bitdefender Antivirus for Mac 6.1
 • Comodo Antivirus 2.2
 • F-Secure Safe 17.0
 • Intego Mac Internet Security X9 10.9
 • Kaspersky Lab Internet Security for Mac 18.0
 • Sophos Home 1.2
 • Symantec Norton Security 7.5
 • Trend Micro Antivirus 8.0

4 antywirusy dla firm:

 • ESET Endpoint Security 6.5
 • McAfee Endpoint Security for Mac 10.2
 • SentinelOne Next Generation Endpoint Security Software 2.0
 • Sophos Central Endpoint 9.6

macOS antywirusy 2018

Jeśli chodzi o pakiety dla użytkowników domowych, to 6 z 9 produktów (Avast, Bitdefender, Kaspersky Lab, Sophos, Symantec, Trend Micro) wykryło wszystkie próbki, uzyskując maksymalny wynik. Najsłabiej wypadło oprogramowanie firmy Comodo, które nie przekroczyło 40%. Rzecz w tym, że macOS jest znacznie bardziej hermetycznym środowiskiem niż Windows, dlatego Comodo, okrojone z funkcjonalności w stosunku do wersji z Windows, nigdy nie osiągnie tak dobrych wyników jak w systemie Microsoftu.

Spośród programów dla firm tylko rozwiązanie marki McAfee nie zdołało zatrzymać wszystkich zagrożeń (99.6%). Pozostałe pakiety opracowane przez firmy Eset, SentielOne i Sophos charakteryzowały się maksymalną skutecznością.

W dodatkowej części testu sprawdzono, czy pakiety wykrywają legalne oprogramowanie i instalatory jako złośliwe. Oprogramowanie antywirusowe miało za zadanie przeskanować setki aplikacji i monitorować instalację kilkudziesięciu programów. Tutaj nie było niespodzianek — wszystkie programy biorące udział w teście nie zaliczyło żadnej wpadki, które są charakterystyczne dla fałszywych alarmów. Dodatkowo w tym segmencie testu sprawdzono, w jaki sposób antywirusy „potraktują” aplikacja PUA / potencjalnie niechciane, które obejmują aplikacje wyświetlający reklamy i programy niejednoznaczne w kwestii prywatności. Tutaj producenci: Avast, Bitdefender, ESET, SentinelOne, Trend Micro, Intego, Sophos (produkty dla domu i dla firm) i Symantec zatrzymywali od 98 do 100% z prawie 700 aplikacji PUA.

Test wydajności podczas kopiowania plików

W przeszłości z tą wydajnością nie było zbyt dobrze. Testowane antywirusy znacznie wpływały na obciążenie systemu. Na szczęście te czasy już minęły:

antywirusy dla macOS 2018

W tym segmencie testu kopiowano 27.3GB danych z partycji na partycję oraz te same dane pobierano z sieci lokalnej, mierząc czas tych operacji. Jak widać na powyższym obrazku, system bez antywirusa poradził sobie z kopiowaniem plików w 147 sekund, a w 56 sekund pobrał wszystkie pliki z lokalnego zasobu. Dokładnie tę samą procedurę odwzorowano z zainstalowanymi pakietami bezpieczeństwa. Wszystkie z testowanych programów poradziły sobie dobrze, a niektóre bardzo dobrze, nie wpływając na czas potrzebny do wykonania systemowych operacji kopiowania i pobierania danych.

PODZIEL SIĘ:

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak na razie nikt nie podzielił się opinią.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapisz się na newsletter i odbierz unikatowy poradnik

„Jak bezpiecznie funkcjonować w cyfrowym świecie”

Wyrażam zgodę na przesłanie oferty drogą telefoniczną przez IT Partners security sp. z o.o. z siedzibą Katowicach ul.Padereskiego 35 na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wyrażam zgodę na przesłanie oferty drogą mailową przez IT Partners security sp. z o.o. z siedzibą Katowicach ul.Padereskiego 35 na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

[ninja_tables id=”27481″]