Oprogramowanie o nazwie oddającej dokładnie to, co robi ta aplikacja, czyli „Blokada”, dostępne jest dla urządzeń Apple oraz smartfonów i tabletów z Androidem (w tym Android TV). Po zainstalowaniu tego narzędzia należy przyznać uprawnienia VPN, aby kanałem zaszyfrowanym mogło przekierować ruch z urządzenia na serwery DNS producenta i wycinać wybranych ruch internetowy przez użytkownika.
Reklamy, trackery, spam, złośliwe oprogramowanie, phishing… To może być blokowane za pomocą dostępnych list.
Narzędzie jest rozwijane przez programistów ze społeczności i udostępnione na zasadach open source. Czyli transparentność jest dla deweloperów ważna, a jednym z nich jest Karol Gusak – dawny pomysłodawca aplikacji.
Firma jest zarejestrowana w Szwecji. Co więcej, zarówno na stronie internetowej w polityce prywatności, jak i w opisie aplikacji dla iOS, zweryfikowanym przez pracowników Apple, nie występują żadne podejrzane zapisy.
Blokada Plus i Blokada Libre (Free)
Oprogramowanie występuje w dwóch wersjach. Płatne to Blokada Plus i zawiera nieograniczony limit prędkości serwerów VPN, ochronę do 5 urządzeń na jednej licencji i wsparcie techniczne. Mając dostęp do konta VPN da się z niego korzystać także na Windows, macOS i Linux za pośrednictwem klienta VPN obsługującego bardzo bezpieczny protokół WireGuard (zobacz jak).
Wersja bezpłatna, która około tygodnia jest na moim urządzeniu z iOS-em (w tej chwili najnowszym 15.0.1) może mieć ograniczoną prędkość w aplikacjach internetowych, które wymagałby dużej przepustowości sieci (downloadu i/lub uploadu). Ponadto nie ma tutaj indywidualnego wsparcia technicznego producenta, ale jest forum społeczności, gdzie można zadać dowolne pytanie związane z oprogramowaniem. W wersji bezpłatnej nie skorzystam z VPN na innych systemach operacyjnych i urządzeniach.
Blokada jest blokerem reklam, modułów śledzących, które mają wpływ na pogorszenie prywatności i złośliwego oprogramowania (także znajdującego się w reklamach – zobacz dlaczego warto blokować reklamy i jak to zrobić w dowolnej przeglądarce).
Dzięki dostarczaniu do urządzenia „oczyszczonych” pakietów sieciowych możliwe jest przyśpieszenie wczytywania się stron internetowych i oszczędzanie baterii smartfonu. Przy czym zwracam uwagę, że łatwo jest wyciąć sobie te dobre elementy stron WWW, jak np. grafiki, włączając zbyt wiele filtrów naraz.
Bezpłatne i open source blokowanie reklam
Zachęcam do poeksperymentowania z dostępnymi filtrami, które domyślnie nie są agresywne.
Blokada nie wymaga dostępu do root ani jailbreak’a. Jest darmowa i jest open source. Polecam wypróbować na iOS i Androida (smartfony, tablety, Android TV).
Strona producenta: https://blokada.org/
Niedawno opublikowaliśmy pierwszy cykl artykułów, w których będziemy przedstawiać szereg wybranych narzędzi i oprogramowania, które zostało zaprojektowane z myślą o zabezpieczeniu bezpieczeństwa i prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dostępną listą polecanych programów.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 4 razy